Highest rated films

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • The Irishman

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★½

  • 6 Underground

    ★★★½

  • Light of My Life

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★

  • Joker

    ★★★

  • Marriage Story

    ★★★

  • Blade Runner

    ★★★★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★½

  • The Social Network

    ★★★★½

  • Taxi Driver

    ★★★★½

  • Memento

    ★★★★½

  • Mulholland Drive

    ★★★★½

  • Apocalypse Now

    ★★★★½

  • Before Sunset

    ★★★★½

  • Heat

    ★★★★½

  • Raging Bull

    ★★★★½

  • Memories of Murder

    ★★★★½

  • Breathless

    ★★★★½

  • The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

    ★★★★½

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★½

  • Buffalo '66

    ★★★★½

  • Lessons of Darkness

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 276 Films watched
  • 23 Average per month
  • 5.3 Average per week

Milestones

First Film

Shallow Grave

Jan 1

Most Watched

The Wolf of Wall Street

3 times

Before Sunrise

3 times

Once Upon a Time… in Hollywood

twice

Drive

twice

Before Midnight

twice

Last Film

The Wolf of Wall Street

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
157 films
Comedy
88 films
Thriller
69 films
Crime
53 films
Romance
40 films
Mystery
38 films
Action
37 films
Horror
37 films
Adventure
30 films
Fantasy
26 films
USA
224 films
UK
35 films
France
33 films
Canada
14 films
Germany
12 films
Japan
8 films
China
7 films
Italy
7 films
South Korea
6 films
Switzerland
5 films
English
252 films
French
37 films
Spanish
28 films
German
22 films
Italian
21 films
Japanese
11 films
Korean
7 films
Russian
5 films
Cantonese
4 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 238 Added 1696

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Matthew’s most liked review

6 Underground

★★★½

67/100

“Little things into big ones.” Density. Pure-blooded maximalist cinema. What Bay has created here is the absolute conclusion to his style of  filmmaking. The “narrative” completely takes the back seat to the action, which is exhilarating. It’s this pulpy, idiosyncratic fever dream in which you must let the adrenaline rush…

More reviews

Matthew’s most liked list

The 10 Greatest Letterboxd Users

Updated to May 2020. In order.

Make sure to check out everyone on this list—they’re all easily worth a follow if you ask me.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

The Cat in the Hat
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Full Force
Average weighted rating:

3.6

Films Matthew watched in 2019

  • The Wolf of Wall Street
  • Panic Room
  • The Curious Case of Benjamin Button
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • The Social Network
  • Star Wars
  • Daddy Longlegs
  • The Game
  • Klaus
  • The Mule
  • The Irishman
  • Before Sunrise
  • The Brown Bunny
  • Light of My Life
  • River of Grass
  • The Hate U Give
  • 6 Underground
  • The Lorax
  • Marriage Story
  • Last Days
  • Psycho
  • Knives Out
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Drive
  • Zodiac
  • Gone Girl
  • Elephant
  • High Fidelity
  • Before Midnight
  • Pulp Fiction
  • Fight Club
  • Ford v Ferrari
  • Miracle Mile
  • Walk the Line
  • Last Christmas
  • Doctor Sleep
  • Click
  • Jojo Rabbit
  • Old Joy
  • Meek's Cutoff
  • Hard Eight
  • Parasite
  • Death Proof
  • Beetlejuice
  • Scream
  • A Nightmare on Elm Street
  • Hereditary
  • Scream
  • Heat
  • The Beyond
  • Maleficent: Mistress of Evil
  • Coco
  • To Kill a Mockingbird
  • Videodrome
  • The Cat in the Hat
  • The Blair Witch Project
  • Taxi Driver
  • Inherent Vice
  • Joker
  • Bronson
  • Joker
  • Blade Runner
  • Citizen Kane
  • Sherlock, Jr.
  • Buffalo '66
  • Scary Movie 2
  • Jurassic Park
  • A Serious Man
  • The Darjeeling Limited
  • After Hours
  • Mulholland Drive
  • Ad Astra
  • The Witch
  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
  • Brick
  • Looper
  • Everybody Wants Some!!
  • Booksmart
  • Raging Bull
  • It Chapter Two
  • The King of Comedy
  • Her
  • Frances Ha
  • Breathless
  • Man with a Movie Camera
  • Taxi Driver
  • A Separation
  • Paddington
  • Parental Guidance
  • A Scanner Darkly
  • Dave Chappelle: Sticks & Stones
  • Dave Chappelle: Sticks & Stones
  • Manhattan
  • Election
  • The Souvenir
  • The Wolf of Wall Street
  • Bill Burr: Walk Your Way Out
  • Game Night
  • Full Force
  • The Master
  • Where'd You Go, Bernadette
  • Obvious Child
  • Before Sunset
  • Punch-Drunk Love
  • Good Boys
  • Apocalypse Now
  • Bill Burr: I'm Sorry You Feel That Way
  • Burn After Reading
  • The Wolf of Wall Street
  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw
  • Fish Tank
  • Malice
  • Army of Darkness
  • Evil Dead II
  • Always Be My Maybe
  • The Evil Dead
  • 22 Jump Street
  • 21 Jump Street
  • Coherence
  • Ferris Bueller's Day Off
  • The Neon Demon
  • The Descent
  • Carrie
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Django Unchained
  • Jackie Brown
  • Death Proof
  • Safety Last!
  • Shazam!
  • Brokeback Mountain
  • The Lion King
  • Climax
  • Burning
  • Before Sunrise
  • The Thing
  • Blue Velvet
  • Aladdin
  • The Elephant Man
  • (500) Days of Summer
  • Eraserhead
  • Oldboy
  • Lost in Translation
  • The Life Aquatic with Steve Zissou
  • The Grand Budapest Hotel
  • The Babadook
  • Hereditary
  • Spider-Man: Far from Home
  • Pumping Iron
  • Yesterday
  • Call Me by Your Name
  • Repo Man
  • Dumbo
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • Do the Right Thing
  • Irreversible
  • Anima
  • American Movie
  • Persona
  • The Beach Bum
  • Toy Story 4
  • Toy Story 3
  • Toy Story 2
  • L'Argent
  • Bone Tomahawk
  • Toy Story
  • Paprika
  • Anatomy of a Murder
  • All That Jazz
  • Rocketman
  • Rosetta
  • The Secret Life of Pets 2
  • Dragged Across Concrete
  • Dazed and Confused
  • Paris Is Burning
  • Brawl in Cell Block 99
  • Into the Wild
  • Reservoir Dogs
  • Good Time
  • Godzilla: King of the Monsters
  • McFarland, USA
  • Stranger Than Paradise
  • mother!
  • Under the Silver Lake
  • John Wick: Chapter 2
  • Holy Motors
  • La Haine
  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile
  • Memento
  • Pokémon Detective Pikachu
  • Misery
  • The Passion of Joan of Arc
  • Eyes Without a Face
  • Baraka
  • The Host
  • The Conjuring
  • The Royal Tenenbaums
  • Rushmore
  • Antichrist
  • Avengers: Endgame
  • Peppermint Candy
  • The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
  • Green Room
  • Legally Blonde
  • Quiz Show

See all 276

World Map

Highly rated films Matthew is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Daniel Sloss: X
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • Bring the Soul: The Movie
  • For Sama
  • Cleaners
  • Homecoming: A Film by Beyoncé

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more