Highest rated films

  • Siberia

    ★★★

  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    ★★★★★

  • Blow Out

    ★★★★★

  • Miami Vice

    ★★★★★

  • The Green Ray

    ★★★★★

  • Broken Blossoms

    ★★★★★

  • Zodiac

    ★★★★

  • Do the Right Thing

    ★★★★

  • Eraserhead

    ★★★★

  • Pain & Gain

    ★★★★

  • Safe

    ★★★★

  • Seconds

    ★★★★

  • Body Double

    ★★★★

  • Blackhat

    ★★★★

  • Bad Lieutenant

    ★★★★

  • King of New York

    ★★★★

  • Snake Eyes

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 120 Films watched
  • 15 Average per month
  • 3.6 Average per week

Milestones

First Film

Uncut Gems

Jan 1

Most Watched

Unfriended: Dark Web

3 times

Pain & Gain

twice

Body Double

twice

The Trayvon Hoax: Unmasking the Witness Fraud that Divided America

twice

4:44 Last Day on Earth

twice

Last Film

Peeping Tom

Aug 8

Genres, Countries & Languages

Drama
58 films
Comedy
39 films
Thriller
36 films
Crime
24 films
Action
22 films
Horror
22 films
Romance
18 films
Sci Fi
17 films
Mystery
14 films
Adventure
14 films
USA
103 films
Germany
12 films
France
12 films
UK
8 films
Italy
7 films
Canada
3 films
Australia
3 films
Paraguay
2 films
Mexico
2 films
Uruguay
2 films
English
112 films
Spanish
16 films
French
16 films
Italian
11 films
German
7 films
Japanese
4 films
Chinese
3 films
Arabic
2 films
Cantonese
2 films
Czech
2 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 102 Added 685

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Matthew’s most liked review

Blackhat

★★★★

Breaking away from your programming. Mann takes a crisp look into our unmapped digital future here in what loosely appears to be his first ever work of science fiction (hard to imagine a single other movie in his filmography that looks as starkly dystopian as this does). What’s most surprising…

More reviews

Matthew’s most liked list

VULGAR AUTEURISM, BRO

*pisses self*  MUH CRITICAL REAPPRAISAL
*frothing at the mouth*  YOU WOULDN’T GET IT

More lists

Highs and Lows

Highest Average

A Brighter Summer Day
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Hop
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

Knives Out
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

The Trayvon Hoax: Unmasking the Witness Fraud that Divided America

Films Matthew watched in 2020

  • Peeping Tom
  • Unfriended: Dark Web
  • Pain & Gain
  • Pain & Gain
  • A Pure Formality
  • Snowpiercer
  • Dancer in the Dark
  • Speed Racer
  • Tokyo Drifter
  • Seconds
  • Body Double
  • Orpheus
  • The Matrix
  • The Trayvon Hoax: Unmasking the Witness Fraud that Divided America
  • The Trayvon Hoax: Unmasking the Witness Fraud that Divided America
  • Zelig
  • Back to the Future
  • Mission: Impossible
  • Murmur of the Heart
  • E.T. the Extra-Terrestrial
  • Creed
  • The Last Days of Disco
  • The Muppets
  • Do the Right Thing
  • 4:44 Last Day on Earth
  • The Funeral
  • The Killing
  • My Best Friend's Wedding
  • Dazed and Confused
  • Eraserhead
  • Ninja Assassin
  • The Social Network
  • Taxi Driver
  • Blackhat
  • Allied
  • Miami Vice
  • Southland Tales
  • Siberia
  • Halloween II
  • Toy Story
  • Vampyr
  • The Devil Wears Prada
  • The Lego Movie
  • Broken Blossoms
  • Clerks
  • Snake Eyes
  • Inside Out
  • Iron Man
  • Sunrise: A Song of Two Humans
  • Ghost World
  • Irma Vep
  • Hop
  • The Secret Life of Walter Mitty
  • Miami Vice
  • Body Double
  • Society
  • Duelle
  • The Wizard of Oz
  • Pasolini
  • Heathers
  • Jumanji
  • Safe
  • Freddy Got Fingered
  • The Aviator's Wife
  • Vampires
  • Big Trouble in Little China
  • Re-Animator
  • Chef
  • Prince of Darkness
  • 4:44 Last Day on Earth
  • Siberia
  • The Notebook
  • Clueless
  • Moonrise Kingdom
  • Ratatouille
  • New Rose Hotel
  • How to Lose a Guy in 10 Days
  • Zodiac
  • Hardcore Henry
  • Ms .45
  • King of New York
  • Knives Out
  • The Addiction
  • Body Snatchers
  • The Green Ray
  • Chungking Express
  • Bad Lieutenant
  • Freddy Got Fingered
  • The Prestige
  • Upstream Color
  • Frozen II
  • Super Size Me
  • A Brighter Summer Day
  • Oldboy
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • Sweet Home Alabama
  • Blow Out
  • The Gentlemen
  • WALL·E
  • Waves
  • Annabelle: Creation
  • Evil Dead
  • Bad Boys for Life
  • Moonlight
  • Bad Boys II
  • The Conjuring 2
  • Maniac
  • The Visit
  • Glass
  • Split
  • Unbreakable
  • Richard Jewell
  • 1917
  • Maniac
  • The Lighthouse
  • Unfriended: Dark Web
  • Unfriended: Dark Web
  • Evil Dead
  • Little Women
  • Uncut Gems

World Map

Highly rated films Matthew is yet to see

  • Ben Platt: Live from Radio City Music Hall
  • Middleditch & Schwartz
  • Chunky Shrapnel
  • Black Is King
  • Minari
  • Aswang
  • Disclosure
  • Happiness Continues

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more