Sort by

truman has logged 57 entries for films during April 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
Read the review Edit this entry  
29
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
8½

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Thor

Thor

2011
×
Read the review Edit this entry  
25
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Incredible Hulk

The Incredible Hulk

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hello, My Name Is Doris

Hello, My Name Is Doris

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Common Room

The Common Room

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tell Your Children

Tell Your Children

1938
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Duck and Cover

Duck and Cover

1952
×
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Thirteen Days

Thirteen Days

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
New York, New York

New York, New York

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Despicable Me: Minion Mayhem

Despicable Me: Minion Mayhem

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Hardcore Henry

Hardcore Henry

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Superman III

Superman III

1983
×
Read the review Edit this entry  
07
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Fighter

The Fighter

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The History of the World in 2 Hours

The History of the World in 2 Hours

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry