Sort by

truman has logged 59 entries for films during December 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
I Love You, Daddy

I Love You, Daddy

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Detroit

Detroit

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Wind River

Wind River

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★
Edit this entry  
30
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Nocturama

Nocturama

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Colossal

Colossal

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Stronger

Stronger

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
It

It

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
All the Money in the World

All the Money in the World

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Great Wall

The Great Wall

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
All These Sleepless Nights

All These Sleepless Nights

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Post

The Post

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Raw

Raw

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Devil's Candy

The Devil's Candy

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Hostiles

Hostiles

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Happy End

Happy End

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
VICE Special Report: Fixing the System

VICE Special Report: Fixing the System

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Clone Wars

Star Wars: The Clone Wars

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Take a Chance Without the Pants

Take a Chance Without the Pants

2017
×
★★★★
Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Wonder Wheel

Wonder Wheel

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Streets Meet the Sheets

The Streets Meet the Sheets

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry