truman has logged 41 entries for films during January 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Way Out West

Way Out West

1937
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Music Box

The Music Box

1932
×
★★★★½
Edit this entry  
27
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Arrival of a Train at La Ciotat

The Arrival of a Train at La Ciotat

1896
×
Read the review Edit this entry  
27
Mom and Dad

Mom and Dad

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Short-Lived

Short-Lived

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Golden Door

Golden Door

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Chicago

Chicago

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tokyo Tribe

Tokyo Tribe

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Inequality for All

Inequality for All

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Roundhay Garden Scene

Roundhay Garden Scene

1888
×
Edit this entry  
16
Into a Dream

Into a Dream

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tag

Tag

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Antiporno

Antiporno

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Player

The Player

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Commuter

The Commuter

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Batman and Harley Quinn

Batman and Harley Quinn

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Room

The Room

2003
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Strange Ones

The Strange Ones

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Ghost of Christmas Future

The Ghost of Christmas Future

×
★★★
Edit this entry  
07
The Diabolical Plan: A Justus for Justice Short

The Diabolical Plan: A Justus for Justice Short

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Longbox Breakup

Longbox Breakup

2018
×
Read the review Edit this entry  
05
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Black Mirror: USS Callister

Black Mirror: USS Callister

2017
×
★★½
Edit this entry  
02
Sid & Nancy

Sid & Nancy

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry