Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Staircase

The Staircase

2022
×
Read the review Edit this entry  
29
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Terminal USA

Terminal USA

1993
×
Read the review Edit this entry  
22
Men

Men

2022
×
Read the review Edit this entry  
15
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hail to the Deadites

Hail to the Deadites

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
The Northman

The Northman

2022
×
Read the review Edit this entry  
23
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Björk: The Inner or Deep Part of an Animal or Plant Structure

Björk: The Inner or Deep Part of an Animal or Plant Structure

2004
×
Edit this entry  
18
X

X

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Catherine Cohen: The Twist...? She's Gorgeous

Catherine Cohen: The Twist...? She's Gorgeous

2022
×
Read the review Edit this entry  
08
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
The Batman

The Batman

2022
×
Read the review Edit this entry  
23
Batman: Year One

Batman: Year One

2011
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Stepford Wives

The Stepford Wives

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Invasion

The Invasion

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Unknown Dimension: The Story of Paranormal Activity

Unknown Dimension: The Story of Paranormal Activity

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Kimi

Kimi

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Invasion

The Invasion

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
26
TFW No GF

TFW No GF

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
High Life

High Life

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
Read the review Edit this entry  
25
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sharp Stick

Sharp Stick

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
King Kong

King Kong

2005
×
★★
Edit this entry  
21
Successive Slidings of Pleasure

Successive Slidings of Pleasure

1974
×
★★★★
Edit this entry  
19
Descent Into Darkness: My European Nightmare

Descent Into Darkness: My European Nightmare

2013
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Believer's Heaven

The Believer's Heaven

1977
×
Edit this entry  
17
Thesis

Thesis

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Red Sparrow

Red Sparrow

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Henry: Portrait of a Serial Killer

Henry: Portrait of a Serial Killer

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
Scream

Scream

2022
×
Read the review Edit this entry  
11
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★
Edit this entry  
08
The Devil's Advocate

The Devil's Advocate

1997
×
★★★
Edit this entry  
02
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
Read the review Edit this entry  
02
Benedetta

Benedetta

2021
×
Read the review Edit this entry  
31
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
Edit this entry  
28
FLCL

FLCL

2000
×
Edit this entry  
27
KILL la KILL

KILL la KILL

2013
×
★★★★½
Edit this entry