Sort by

Troy has logged 207 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Who's That Girl

Who's That Girl

1987
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Cam

Cam

2018
×
★★★
Edit this entry  
17
Safe

Safe

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Network

Network

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Overlord

Overlord

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Pina

Pina

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ghostwatch

Ghostwatch

1992
×
Read the review Edit this entry  
23
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
You're Killing Me

You're Killing Me

2015
×
Read the review Edit this entry  
22
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Halloween

Halloween

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★
Edit this entry  
18
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★
Edit this entry  
16
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry