• Morbius

    Morbius

    ★★★

    Now first off I heard plenty of mixed reviews about this movie both good and bad. So I had to see it for myself.

    In this movie we meet a young Doctor Michael Morbius who has a rare blood disease. Along with that we meet his friend Milo/ Lucian who also has it.

    Years later Michael played by Jared Leto finds the cure with Vampire Bats DNA and human DNA. This makes him stronger faster and can use a bat…

  • The Northman

    The Northman

    ★★★★★

    In this movie we meet a young Amleth played by Alexander Skarsgard. He witnesses his Father King Aurvandil War - Raven played by Ethan Hawke death at the hands of Fjolnir The Brotherless played by Claes Bang.

    Amleth flees off in a boat to another tribe in order to save his life. Now several years later he is apart of this wolf tribe. He catches wind of the man who killed his father.

    Also he comes to a recollection when…

  • The Lost City

    The Lost City

    ★½

    In this movie we meet Loretta Sage played by Sandra Bullock who is a Romance Novelist on a book tour.

    She then gets kidnapped by Abigail Fairfax played by Daniel Radcliffe who is obsessed with her novels and her Lost City of D.

    Then her cover model Alan played by Channing Tatum decides to rescue Loretta. But with his friend Jack Trainer played by Brad Pitt. Suddenly things go wrong for them.

    Loretta and Alan are in the middle of…

  • Sonic the Hedgehog 2

    Sonic the Hedgehog 2

    ★★★½

    In this movie we meet Sonic after the aftermath of the first one. Sonic is being more mishevious. Fighting crime in the city as blue lightning.

    But Tom Wachowski played by James Marsden isn't happy with Sonic not behaving like a good kid. Anyways Tom and his Maddie played by Tika Stumpter have to go to her sister's Wedding.

    Meanwhile Dr. Robotnik played by Jim Carrey returns to Earth to seek revenge on Sonic. But Robotnik has a new Ally…

  • Metal Lords

    Metal Lords

    ★★★

    In this movie we meet Kevin played by Jaeden Martell who is a drummer for his high school band. But also he is in a metal band with his best friend Hunter played by Adrian Greensmith who is a heavy metal band enthusiast.

    Him and Kevin have a band called Skullfuckers. But Hunter insists that they need a bass guitarist. So Kevin goes to find one.

    He stumbles upon one but she is a chello bass player her name is…

  • C'mon C'mon

    C'mon C'mon

    ★★★

    In this movie we meet Uncle Johnny played by Joaquin Phoenix who is a radio journalist living in New York City.

    He gets called to Los Angeles to his sister Viv played by Gaby Hoffman. She needs to look after her ex husband Paul played by Scoot McNairy who has a mental illness.

    Meanwhile her son Jesse played by Woody Norman needs to be looked after. Johnny decides to look after him while Viv looks after Paul.

    Johnny takes him…

  • Knock Off

    Knock Off

    ★★★½

    In this movie we meet Marcus Ray played by Jean Claude Van Damme who is a fashion designer and his partner Tommy Hendricks played by Rob Schneider.

    Soon after Marcus finds out that Tommy is working for the CIA. But he also finds out they are selling knock off products.

    Also the knock offs have explosive devices in them thanks to the Russians. So they both find out thier CIA head Harry Johanson is working with the Russians to sell…

  • Uncharted

    Uncharted

    ★★★½

    In this movie we meet a young Nathan Drake played by Tom Holland. As he is trying to make it on his own without his brother Sam Drake. After Sam left the orphanage to travel the world.

    Soon after Nathan gets an offer from a guy called Victor Sullivan played by Mark Wahlberg. To break into a high class auction house to retrieve one of 2 keys which are Double Crosses. Which are suppose to lead them to a 500…

  • Red Rocket

    Red Rocket

    ★★★★★

    In this movie we meet Mikey Saber played by Simon Rex. Who returns to Texas from LA to where his Ex Lexi played by Bree Elrod and her mother Lil played Brenda Leiss. Lexi is an ex Pornstars , her and Mikey.

    She is a heroine addict along with her mother. But Mikey is baddered and bruised and has no where else to go. So he decides to bunk with his ex and mother. But the catch is he has…

  • Ambulance

    Ambulance

    ★★★½

    In this movie we meet Will Sharp played by Yahya Abdul Mateen II who needs for his daughter to get special surgery but he doesn't have the money to do so.

    Soon after his brother Danny Sharp played by Jake Gyllenhaal, has a genius idea of Robbing a bank in the daytime. They both go head first into robbing with a bunch of Danny's friends.

    Well the plan goes sideways when a police officer enters the bank to flirt with…

  • Hellbender

    Hellbender

    ★★★

    In this movie we meet a lonely girl named Izzy played by Zelda Adams, who lives in the woods with her mother played by Toby Poser.

    Izzy wanders the forest of their property. But her mother tells her not to interact with anyone because she is ill.

    Izzy comes upon a girl named Amber played by Lulu Adams. Now she tells her that their is going to be a pool party with a few of her friends.

    She also has…

  • Choose or Die

    Choose or Die

    ★★★

    In this movie we meet Kayla played by Lola Evans who is a young coder. She comes across this lost 80s video game called Cursed.

    Soon after she finds out that the game itself crashes with real life and reality. What she does in the game she has two choices Choose or Die.

    Her other friend Issac played by Asa Butterfield is a game developer. He tries to help her solve the mystery between the game versus reality.

    Now this…