Sort by

Tom has logged 77 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Son of a Gun

Son of a Gun

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dark City

Dark City

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
No Tears for the Dead

No Tears for the Dead

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
How I Met Your Father

How I Met Your Father

2008
×
★★★★
Edit this entry  
20
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Gabi on the Roof in July

Gabi on the Roof in July

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sister LuLu

Sister LuLu

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Return to Reason

Return to Reason

1923
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Creed

Creed

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hypocrites

Hypocrites

1915
×
★★★
Edit this entry  
13
Deadly Sweet

Deadly Sweet

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lancaster, CA

Lancaster, CA

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Good Boys Use Condoms

Good Boys Use Condoms

1998
×
★★½
Edit this entry  
08
I Am Dina

I Am Dina

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Vampires

Vampires

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
After the Ball

After the Ball

1897
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sherlock Holmes: A Game of Shadows

Sherlock Holmes: A Game of Shadows

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Martha Marcy May Marlene

Martha Marcy May Marlene

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Man from Nowhere

The Man from Nowhere

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Emotion

Emotion

1966
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
White God

White God

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Station Agent

The Station Agent

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Spectre

Spectre

2015
×
★★★★
Edit this entry  
21
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Man Vs.

Man Vs.

2015
×
★★★★
Edit this entry  
15
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Fast Film

Fast Film

2003
×
★★★★
Edit this entry  
10
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
09
A Bay of Blood

A Bay of Blood

1971
×
★★★★
Edit this entry  
08
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
07
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Junun

Junun

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Strange Little Cat

The Strange Little Cat

2013
×
★★★★
Edit this entry  
27
Creep

Creep

2014
×
★★★★
Edit this entry