Sort by

Tom has logged 388 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Christine

Christine

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Session 9

Session 9

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Little Girl Who Lives Down the Lane

The Little Girl Who Lives Down the Lane

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Eye of the Needle

Eye of the Needle

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Deep Rising

Deep Rising

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bad Santa 2

Bad Santa 2

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
His House

His House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lynn + Lucy

Lynn + Lucy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Abominable Snowman

The Abominable Snowman

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Calm with Horses

Calm with Horses

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Westworld

Westworld

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Thing From Another World

The Thing From Another World

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Last Action Hero

Last Action Hero

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Homesman

The Homesman

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Robin Hood: Prince of Thieves

Robin Hood: Prince of Thieves

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dogman

Dogman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Happy End

Happy End

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Devil's Doorway

The Devil's Doorway

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Guns of Navarone

The Guns of Navarone

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Red Sparrow

Red Sparrow

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Detroit

Detroit

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry