Sort by

matilda has logged 211 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Superworm

Superworm

2021
×
★★★½
Edit this entry  
29
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Despicable Me 2

Despicable Me 2

2013
×
★★★½
Edit this entry  
29
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
Beaches

Beaches

1988
×
★★★½
Edit this entry  
26
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★
Edit this entry  
21
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
Chain Reaction

Chain Reaction

1996
×
★★
Edit this entry  
21
Zathura: A Space Adventure

Zathura: A Space Adventure

2005
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The High Note

The High Note

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
19
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
19
All About Steve

All About Steve

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★½
Edit this entry  
19
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★
Edit this entry  
18
Dirty Grandpa

Dirty Grandpa

2016
×
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Logan

Logan

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Catch That Kid

Catch That Kid

2004
×
★★½
Edit this entry  
10
Mike and Dave Need Wedding Dates

Mike and Dave Need Wedding Dates

2016
×
★★★
Edit this entry  
06
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Edit this entry  
04
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Oz the Great and Powerful

Oz the Great and Powerful

2013
×
★½
Edit this entry  
02
The Falling

The Falling

2014
×
★★
Edit this entry  
02
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
02
There's Something About Mary

There's Something About Mary

1998
×
★★★
Edit this entry  
02
Confessions of a Teenage Drama Queen

Confessions of a Teenage Drama Queen

2004
×
★★½
Edit this entry  
02
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
John Tucker Must Die

John Tucker Must Die

2006
×
★★★½
Edit this entry  
26
Freaky Friday

Freaky Friday

2003
×
★★★½
Edit this entry  
20
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Birds of Paradise

Birds of Paradise

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★
Edit this entry