• Dune

    ★★★★

  • The Green Knight

    ★★★½

  • Sonny Boy

    ★★★★

  • The French Dispatch

    ★★½

  • Dating & New York

  • The Lost Leonardo

    ★★★½

  • Bo Burnham: Inside

  • Pure

  • The Paradise Next Door

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • Education

    ★★★½

  • Alex Wheatle

    ★★★

  • Making The Irishman

  • Small Axe

    ★★★★

  • Mank

    ★★★½

  • OPAL

  • Red, White and Blue

    ★★★½

  • Mangrove

    ★★★½

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★

  • Lovers Rock

    ★★★½

  • Another Round

    ★★★★

  • Wolfwalkers

    ★★★½

  • Nomadland

    ★★★

  • Fireball: Visitors From Darker Worlds

    ★★★★

  • Pieces of a Woman

    ★★★½

  • Quo vadis, Aida?

    ★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

  • Tenet

    ★★★

  • Attack on Titan: Chronicle

  • Stray

    ★½

  • Shiva Baby

    ★★★★

  • There Is No Evil

    ★★★★

  • Last and First Men

    ★★★★

  • Feels Good Man

    ★★★½

  • The Father

    ★★★★

  • Little Chief

  • Minari

    ★★★★

  • Some Kind of Heaven

    ★★★★½

  • The Social Dilemma

    ★★

  • Promising Young Woman

    ★★½

  • The Painter and the Thief

    ★★★½

  • Dick Johnson Is Dead

    ★★★½

  • Goldman v Silverman

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

  • Little Women

    ★★★

  • 1917

    ★★★½

  • Daniel Sloss: X

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★½

  • Freelancer

    ★★½

  • The Irishman

    ★★★★½

  • Between Two Ferns: The Movie

  • Guns Akimbo

    ★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★

  • Knives Out

    ★★★½

  • No Crying at the Dinner Table

  • Sound of Metal

    ★★★

  • Joker

    ★★½

  • Waves

    ★★★★

  • Ford v Ferrari

    ★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • Dave Chappelle: Sticks & Stones

    ★★★

  • Hair Love

  • Weathering with You

    ★½

  • Anima

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★

  • Midsommar

    ★★★½

  • It Must Be Heaven

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★★