Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Blood: The Last Vampire

Blood: The Last Vampire

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lord of Illusions

Lord of Illusions

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Heathers

Heathers

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hellraiser: Bloodline

Hellraiser: Bloodline

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Friday the 13th: A New Beginning

Friday the 13th: A New Beginning

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nekrotronic

Nekrotronic

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
30 Days of Night

30 Days of Night

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Never Hike in the Snow

Never Hike in the Snow

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Legend

Legend

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Crow: City of Angels

The Crow: City of Angels

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Brainscan

Brainscan

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Circle Boys

Black Circle Boys

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Confucius

Confucius

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Little Monsters

Little Monsters

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Power Rangers

Power Rangers

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Babysitter: Killer Queen

The Babysitter: Killer Queen

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Satanic Panic

Satanic Panic

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Seventh Son

Seventh Son

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
I See You

I See You

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Blood Quantum

Blood Quantum

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Lords of Salem

The Lords of Salem

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Halloween

Halloween

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Winchester

Winchester

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Witch in the Window

The Witch in the Window

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Alphabet

The Alphabet

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry