• The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★★

  • The Cat in the Hat

    ★★★★

  • Monster

    ★★★½

  • Gothika

    ★★★★

  • Scary Movie 3

  • Kill Bill: Vol. 1

  • Underworld

    ★★★★

  • Party Monster

    ★★★★★

  • Freddy vs. Jason

    ★★★★★

  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

  • High Tension

    ★★★★

  • The Matrix Reloaded

    ★★★½

  • House of 1000 Corpses

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★★

  • Harry Potter and the Chamber of Secrets

    ★★★★

  • 28 Days Later

    ★★★½

  • Hellraiser: Hellseeker

    ★★★

  • The Ring

    ★★★½

  • Hero

    ★★★★★

  • Blade II

    ★★★

  • May

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

  • Harry Potter and the Philosopher's Stone

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • Scary Movie 2

    ★★½

  • Elvira's Haunted Hills

    ★★★½

  • Mulholland Drive

    ★★★★★

  • Hannibal

    ★★★★★

  • From Hell

    ★★★★★

  • Valentine

    ★★★

  • Donnie Darko

    ★★★★★

  • Antitrust

    ★★★½

  • Savage Messiah

    ★★★

  • How the Grinch Stole Christmas

    ★★★★★

  • Unbreakable

    ★★★

  • Requiem for a Dream

    ★★★★

  • Hellraiser: Inferno

    ★★★

  • Memento

    ★★★★★

  • Vampire Hunter D: Bloodlust

    ★★★★

  • Ginger Snaps

    ★★★★

  • Scary Movie

    ★★★½

  • Crouching Tiger, Hidden Dragon

    ★★★★★

  • Shadow of the Vampire

    ★★★★

  • Gladiator

    ★★★★★

  • Final Destination

    ★★★

  • American Psycho

    ★★★★★

  • Audition

  • Stigmata

    ★★★★

  • Fight Club

    ★★★★

  • American Beauty

  • The Sixth Sense

  • The Virgin Suicides

    ★★★

  • eXistenZ

    ★★★★

  • The Matrix

    ★★★★★

  • The Rage: Carrie 2

    ★★★

  • Cruel Intentions

    ★★★★★

  • 8MM

    ★★★

  • Jawbreaker

    ★★★★

  • Psycho

    ★★★★

  • I Still Know What You Did Last Summer

    ★★½

  • American History X

    ★★★★

  • Velvet Goldmine

    ★★★★★

  • Halloweentown

    ★★★★★

  • Bride of Chucky

  • Strangeland

    ★★★★★

  • Urban Legend

    ★★★

  • Pecker

    ★★★½

  • Blade

    ★★★

  • Disturbing Behavior

    ★★★½

  • Pokémon: The First Movie - Mewtwo Strikes Back

  • Merlin

    ★★★★

  • Dark City

    ★★★★★