• Blade Runner

    ★★★★★

  • Poltergeist

  • E.T. the Extra-Terrestrial

  • Basket Case

  • Venom

    ★★

  • Halloween II

    ★★★★★

  • The Evil Dead

  • An American Werewolf in London

  • Polyester

    ★★★½

  • Possession

    ★★★★★

  • The Burning

    ★★★

  • Friday the 13th Part 2

    ★★½

  • The Beyond

  • The Funhouse

  • The Howling

    ★★★★★

  • My Bloody Valentine

  • Scanners

    ★★★★

  • Altered States

    ★★★★

  • Maniac

    ★★★

  • The Elephant Man

    ★★★★★

  • City of the Living Dead

  • The Shining

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • Friday the 13th

    ★★★★

  • Humanoids from the Deep

    ★★½

  • The Changeling

  • Cannibal Holocaust

  • Inferno

    ★★★★

  • Zombie Flesh Eaters

    ★★★★★

  • The Amityville Horror

  • Alien

    ★★★★★

  • Tourist Trap

  • Invasion of the Body Snatchers

  • Halloween

    ★★★★★

  • Dawn of the Dead

  • Desperate Living

  • Star Wars

    ★★★★★

  • Eraserhead

    ★★★★★

  • Suspiria

    ★★★★★

  • Alice Sweet Alice

  • Carrie

  • The Omen

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

  • The Rocky Horror Picture Show

    ★★★★★

  • Jaws

  • Deep Red

  • Young Frankenstein

  • Black Christmas

    ★★★★★

  • Female Trouble

    ★★★★★

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★★

  • The Exorcist

    ★★★★★

  • The Holy Mountain

    ★★★★★

  • The Last House on the Left

  • The Godfather

    ★★★

  • Pink Flamingos

    ★★★★★

  • Harold and Maude

  • A Clockwork Orange

    ★★★★★

  • Satanis: The Devil's Mass

    ★★★★★

  • Night of the Living Dead

    ★★★★★

  • Rosemary's Baby

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

  • The Alphabet

    ★★★★★

  • Repulsion

    ★★★★

  • The Birds

  • Psycho

  • Rear Window

  • The Wolf Man

  • The Wizard of Oz

  • The Bride of Frankenstein

  • The Invisible Man

  • Freaks

    ★★★★★

  • Frankenstein