• A Nightmare on Elm Street

    A Nightmare on Elm Street

    ★★★★★

    Switching from F13 to Freddy for a minute. 🖤

  • Lord of Illusions

    Lord of Illusions

    ★★★★★

    “Flesh is a trap and magic sets us free.” 
    “I was born to murder the world.”

    A good ol’ occult detective film. This and Hellraiser are my favorites among Barker’s films. I still remember to this day when I went to the video store as a kid and asked them if I could have the Lord of Illusions poster that was on the wall. They were a mom and pop shop and gave it to me. It was then taken…

  • Heathers

    Heathers

    ★★★★★

    “Fuck me gently with a chainsaw.” -Heather 

    This is a classic 80s film with Winona Ryder and Christian Slater. If you’ve never seen it, just go fuckin’ see it. You won’t regret it. Sex, drugs, violence, 80s synth, what more do you want fucker?

  • Hellraiser: Bloodline

    Hellraiser: Bloodline

    ★★★★★

    “Do I look like someone who cares what god thinks.” -Pinhead 🤘🏻

  • Mad Max: Fury Road

    Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

    4K UHD baby! Fuck yeah! I went down to Best Buy (I do this a lot), and went searching around for shit to buy. And low and behold, I find this in a steel case and 4K UHD; and they price matched! Yesssssss!!!

    This film is sick as shit and I’ve never seen it in 4K at home. I remember seeing this in 2015 with Kodes. I think it was one of the first films we ever saw in theater - so many years ago. And now, well, we’ve probably watched thousands together. It was awesome then. It’s awesome now. I can’t wait for a sequel!

  • Friday the 13th: A New Beginning

    Friday the 13th: A New Beginning

    ★★★

    “Don’t be a dildo.” 

    Continuing my F13 marathon from Scream Factory’s boxset. This, to me, is where the series becomes a bit more action-oriented.

  • Nekrotronic

    Nekrotronic

    ★★½

    A very silly Aussie demon hunting film. If you’re bored and don’t mind campy comedic horror, give it a watch mate.

  • Friday the 13th: The Final Chapter

    Friday the 13th: The Final Chapter

    ★★★

    The saga continues of this F13 boxset by Scream Factory.

  • 30 Days of Night

    30 Days of Night

    ★★★

    I first saw this in theater, with my sister, when we lived in Pacific Beach. I liked it then, I like it now. It’s gotten a lot of shit, but it’s basically a John Carpenter-ish type film. Vampires in the snow? I mean, come on! Who doesn’t love that? 🧛🏻 

    Ps: And let’s not forget Josh Hot-net!

  • Halloween

    Halloween

    ★★★★★

    4k edition! Yeaaaaaaa boi! And if you’ve never seen Halloween, get out from under that rock, and watch it! 🔪

  • Friday the 13th Part III

    Friday the 13th Part III

    ★★½

    The only F13 film to not utter Jason’s name! 🪓 My F13 Scream Factory marathon continues.

  • Friday the 13th Part 2

    Friday the 13th Part 2

    ★★½

    Scream Factory F13 boxset. The film grain on this transfer is better than the first one, so it’s decent. But I’m waiting for Jason in the mask. This whole ruck sack lookin’ paper bag shit, yeah, nah! Ha.