• Portrait of Jennie

    ★★★★

  • Bicycle Thieves

    ★★★★

  • Rope

    ★★★★

  • They Live by Night

  • The Lady from Shanghai

  • Out of the Past

    ★★★★

  • A Matter of Life and Death

  • The Big Sleep

    ★★★

  • Notorious

    ★★★★

  • Detour

    ★★★★★

  • My Name Is Julia Ross

    ★★★

  • The Clock

  • Laura

    ★★★★

  • Arsenic and Old Lace

  • Double Indemnity

  • Jammin' the Blues

  • Lifeboat

  • The Leopard Man

    ★★★★

  • I Walked with a Zombie

  • Cat People

    ★★★★

  • The Palm Beach Story

    ★★★★

  • The Magnificent Ambersons

    ★★

  • Saboteur

  • Casablanca

    ★★★★★

  • Sullivan's Travels

    ★★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★

  • Stranger on the Third Floor

    ★★★★★

  • Pinocchio

    ★★★

  • The Shop Around the Corner

    ★★★★

  • Remember the Night

  • The Wizard of Oz

    ★★★★★

  • The Awful Truth

    ★★★★

  • Modern Times

    ★★★★

  • Mad Love

    ★★★★

  • The Devil Is a Woman

    ★★★★

  • The Bride of Frankenstein

    ★★★★

  • The Scarlet Empress

    ★★★★★

  • L'Atalante

    ★★★★★

  • It Happened One Night

    ★★★★

  • The Seahorse

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • Baby Face

  • The Old Dark House

  • Blonde Venus

    ★★★★★

  • The Girl from Chicago

  • Shanghai Express

    ★★★★★

  • M

    ★★★★★

  • Dishonored

    ★★★★

  • City Lights

    ★★★

  • Taris

  • Morocco

    ★★★★

  • The Skeleton Dance

  • Un Chien Andalou

    ★★★★

  • Man with a Movie Camera

    ★★★★

  • The Docks of New York

    ★★★★

  • Ghosts Before Breakfast

  • Sunrise: A Song of Two Humans

    ★★★★★

  • Sherlock, Jr.

    ★★★

  • Safety Last!

    ★★★★

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★★

  • Les Vampires: Episode Two - The Ring That Kills

  • Les Vampires: Episode One - The Severed Head

  • Two Knights of Vaudeville

  • The Unchanging Sea

  • Princess Nicotine; or, The Smoke Fairy

  • That Fatal Sneeze

  • Rescued by Rover

  • The Sick Kitten

  • Mary Jane's Mishap

  • Electrocuting an Elephant

  • A Trip to the Moon

    ★★★★

  • Explosion of a Motor Car