RSS feed for Tunç
  • Big Little Lies

    Big Little Lies

    ★★★★★

    I am a HUGE FAN of this show.And the dialogues between Meryl Streep and Nicole Kidman da fuck man.I mean the acting reached at Nirvana.

  • Black Mirror: The Waldo Moment

    Black Mirror: The Waldo Moment

    ★½

    Sorry but lame

  • Black Mirror: San Junipero

    Black Mirror: San Junipero

    ★★★★

    The transition between different eras was so good.specially when kylie minogue song plays

  • Black Mirror: Men Against Fire

    Black Mirror: Men Against Fire

    ★★★★★

    That was accurately stunning!!!

  • Black Mirror: White Christmas

    Black Mirror: White Christmas

    ★★★★★

    Deserved !

  • Life Overtakes Me

    Life Overtakes Me

    ★★★★½

    So striking 😯😯

  • Vurun Kahpeye

    Vurun Kahpeye

    ★★★★

    My gender studies class' movie.Fuck you Patriarchy

  • Baby Driver

    Baby Driver

    ★★★½

    Ansel Elgort is my baby

  • Suspiria

    Suspiria

    ★★★

    Except the dance show at the hall,not an impressive movie.Maybe it's a dissappointment.The order of story is so disconnected,in fact I could've not understood some parts and it made me sad.Anyway,for multilanguage and containing popular actresses of different countries and Thom Yorke' songs actually my score is 3 of 5

  • Black Mirror: Bandersnatch

    Black Mirror: Bandersnatch

    ★★★★½

    This interactive movie freaked me out.Deep and complex

  • Roma

    Roma

    ★★★★★

    This film show us for making a good film there is no need to shoot the exaggerating scenes the fluidness can be catched by casual situations and the modest part of life. The most I love in this film is the scenes
    with Chekhovian style.

  • Persona

    Persona

    ★★★★½

    This movie is a real art school !!!