• Avatar: The Way of Water

    Avatar: The Way of Water

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    What was amazing:
    - Visually absolutely UNPARALLELLED
    - That opening scene with Neytiri looking you in the eyes was so breathtakingly stunning
    - There’s been actual investment in the storyline and character arcs
    - Strong acting performances
    - Just so so beautiful, all of it
    - The Tulkuns!!

    What could’ve been better:
    - The dialogue wasn’t always strong, felt sometimes unnatural and cheesy
    - I expected a little more from the soundtrack?
    - The final battle felt kind of long,…

  • The Menu

    The Menu

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Thalassic rocks and infernal s’mores aside, I have to agree with Voldemort: *CLAP* the tastiest snack you can serve is yourself

  • Bones and All

    Bones and All

    ★★★★

    All alone in a movie theater with this bunch of flesh eating bacteria going on a roadtrip under my skin, jesus fucking christ, and why did they have to look so good though

  • Nope

    Nope

    ★★★½

    I’m gonna take my horse to the old town road and gonna riiiiide till the jellyfish aint no more

  • Spiderhead

    Spiderhead

    ★★★

    Movie started off good with some nice Laffodil, absolutely peaked on Luvactin when Chris Hemsworth was dancing to “More than this”, but then started against all hopes and potential failing just like Obediex, until it disappointingly ended with a very lethal dose of Darkenfloxx

  • Don't Look Up

    Don't Look Up

    ★★

    Was it a movie or a parody, who can say?
    It was entirely unremarkable either way

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ★★★½

    Kudos for a movie more chaotic than my life

  • Uncharted

    Uncharted

    ★★½

    They will literally make a franchise of anything as long as it has Tom Holland running around in tight pants 

    Also shoutout to the lady behind me who said “omg tom has such great nipples”

  • The Batman

    The Batman

    ★★★★

    Twilight bat boy flying over emo city might’ve just made my day

  • American Beauty

    American Beauty

    ★★★★

    I think I’m gonna walk too
    — WHAT? Jane, that’s like almost A MILE ?!!

  • The Perks of Being a Wallflower

    The Perks of Being a Wallflower

    ★★★★½

    I didn’t think I could love Logan Lerman or Heroes by David Bowie any more than I already did… turns out I can

  • Fight Club

    Fight Club

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    don’t you just hate it when your imaginary boyfriend fucks your girlfriend instead of you then steals the show with his human fat soap just kidding that was all me god where’s my mind was I not sleeping again I gotta blow up some buildings for christ sake dont’t talk about it Marla !!