RSS feed for Chloe
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ringu

Ringu

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The In-Laws

The In-Laws

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Landlord

The Landlord

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Stairway to the Distant Past

The Stairway to the Distant Past

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Female Prisoner Scorpion: Beast Stable

Female Prisoner Scorpion: Beast Stable

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Detour

Detour

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Palm Beach Story

The Palm Beach Story

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Kung Fu Hustle

Kung Fu Hustle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ironfinger

Ironfinger

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Most Terrible Time in My Life

The Most Terrible Time in My Life

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Monsieur Hulot's Holiday

Monsieur Hulot's Holiday

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Unfaithfully Yours

Unfaithfully Yours

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Lucky Stiff

Lucky Stiff

2014
×
Read the review Edit this entry  
17
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Fisher King

The Fisher King

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Creepy

Creepy

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Forest of Love

The Forest of Love

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
First Love

First Love

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Duel

Duel

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★
Edit this entry  
08
Ruthless People

Ruthless People

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Taxing Woman

A Taxing Woman

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hara-Kiri: Death of a Samurai

Hara-Kiri: Death of a Samurai

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Four Lions

Four Lions

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Little Witch Academia: The Enchanted Parade

Little Witch Academia: The Enchanted Parade

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Little Witch Academia

Little Witch Academia

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Magnificent Obsession

Magnificent Obsession

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Opera

Opera

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Linda Linda Linda

Linda Linda Linda

2005
×
★★★★
Edit this entry  
19
Desperately Seeking Susan

Desperately Seeking Susan

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★★
Edit this entry  
08
Workers Leaving the Lumière Factory

Workers Leaving the Lumière Factory

1895
×
Edit this entry