2019

Chloe Spears Chloe Spears’s year to date

Chloe’s highest rated films

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • The Emperor's New Groove

    ★★★★★

  • Tampopo

    ★★★★★

  • The Stairway to the Distant Past

    ★★★★½

  • The Talented Mr. Ripley

    ★★★★½

  • Kung Fu Hustle

    ★★★★½

  • Prince of Darkness

    ★★★★½

  • Millennium Actress

    ★★★★½

  • The Haunting

    ★★★★½

  • The Killer

    ★★★★½

  • Tag

    ★★★★½

  • What's Up, Doc?

    ★★★★½

  • John Wick: Chapter 2

    ★★★★½

  • John Wick

    ★★★★½

  • Pulse

    ★★★★½

  • Sleuth

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 134 Films watched
  • 11.2 Average per month
  • 2.7 Average per week

Milestones

First Film

Boeing, Boeing

Jan 1

Most Watched

Spider-Man: Into the Spider-Verse

4 times

Knives Out

twice

The Talented Mr. Ripley

twice

The Emperor's New Groove

twice

28 Days Later

twice

Last Film

Knives Out

Dec 8

Genres, Countries & Languages

Comedy
68 films
Drama
45 films
Thriller
42 films
Action
29 films
Horror
27 films
Crime
27 films
Adventure
23 films
Romance
19 films
Animation
18 films
Sci Fi
17 films
USA
75 films
Japan
40 films
UK
13 films
France
6 films
Hong Kong
3 films
China
3 films
Italy
2 films
Germany
2 films
Switzerland
2 films
Ireland
1 film
English
90 films
Japanese
41 films
Spanish
13 films
Italian
10 films
French
9 films
Russian
5 films
German
4 films
Chinese
3 films
Arabic
3 films
Latin
2 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 56 Added 240

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Chloe’s most liked review

The Haunting

★★★★½

The people who made this film understand deeply that a fidelity to observable reality is ill-suited to communicate outsize human emotions, and that only through formal expression of the emotion—framing, editing, etc.—is it fully possible to manipulate the audience into experiencing how it feels to be in a situation rather…

More reviews

Chloe’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Harakiri
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Suckerpunch

Films Chloe watched in 2019

  • Knives Out
  • Ringu
  • The In-Laws
  • The Landlord
  • The Stairway to the Distant Past
  • Female Prisoner Scorpion: Beast Stable
  • Detour
  • The Palm Beach Story
  • The Talented Mr. Ripley
  • Knives Out
  • Kung Fu Hustle
  • Ironfinger
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Game Night
  • The Talented Mr. Ripley
  • Alita: Battle Angel
  • Strangers on a Train
  • The Emperor's New Groove
  • Wild at Heart
  • The Most Terrible Time in My Life
  • Lupin the Third: The Castle of Cagliostro
  • 28 Days Later
  • The Slumber Party Massacre
  • Monsieur Hulot's Holiday
  • Unfaithfully Yours
  • The Apartment
  • Prince of Darkness
  • Lucky Stiff
  • The Awful Truth
  • The Fisher King
  • Creepy
  • The Forest of Love
  • Paper Moon
  • First Love
  • Duel
  • All That Heaven Allows
  • Ruthless People
  • A Taxing Woman
  • Hara-Kiri: Death of a Samurai
  • Four Lions
  • Funeral Parade of Roses
  • Little Witch Academia: The Enchanted Parade
  • Little Witch Academia
  • Magnificent Obsession
  • Brazil
  • Opera
  • Linda Linda Linda
  • Desperately Seeking Susan
  • The Lady Eve
  • Workers Leaving the Lumière Factory
  • Bringing Up Baby
  • Nightmare Detective
  • 2LDK
  • A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors
  • A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge
  • Forklift Driver Klaus: The First Day on the Job
  • A Nightmare on Elm Street
  • Millennium Actress
  • Suckerpunch
  • Eagles Are Turning People Into Horses
  • Bright Future
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • The Hunger
  • Tokyo Sonata
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • The Haunting
  • Ms .45
  • Doppelganger
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • The Killer
  • The Emperor's New Groove
  • The Mummy
  • Triangle
  • Up in the Air
  • Day for Night
  • Cure
  • Radioland Murders
  • Women on the Verge of a Nervous Breakdown
  • Tag
  • What's Up, Doc?
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • John Wick: Chapter 2
  • John Wick
  • She's Funny That Way
  • Kung Pow: Enter the Fist
  • Mistress America
  • Charisma
  • As the Gods Will
  • Tampopo
  • Shoot the Piano Player
  • Pokémon Detective Pikachu
  • They All Laughed
  • What's Up, Doc?
  • Harakiri
  • Point Break
  • Pulse
  • Soapdish
  • The Genie of the Ravioli Tin
  • Runaway Brain
  • Noroi: The Curse
  • Bloody Spear at Mount Fuji
  • Femme Fatale
  • Sleuth
  • Hot Tub Time Machine
  • K-On! The Movie
  • Blue Steel
  • The Heartbreak Kid
  • The Bloody Olive
  • Blade of the Immortal
  • The Giant's Dream: The Making of the Iron Giant
  • The Iron Giant
  • The Favourite
  • Paprika
  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • Incredibles 2
  • The Place Promised in Our Early Days
  • Assassination Nation
  • The Bad Sleep Well
  • The Girl Who Leapt Through Time
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Remember My Name
  • 28 Days Later
  • One, Two, Three
  • Lesson of the Evil
  • Survive Style 5+
  • A New Leaf
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • The Court Jester
  • Antiporno
  • In Bruges
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • The Man from U.N.C.L.E.
  • Boeing, Boeing

World Map

Highly rated films Chloe missed

  • Parasite
  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Marriage Story
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • For Sama
  • Bacurau
  • Bring the Soul: The Movie

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more