Signe has logged 59 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Edit this entry  
29
Beware the Slenderman

Beware the Slenderman

2016
×
Edit this entry  
24
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Jobriath A.D.

Jobriath A.D.

2012
×
★★★★
Edit this entry  
01
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Chariots of Fire

Chariots of Fire

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Didn’t You Hear…

Didn’t You Hear…

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Young Andersen

Young Andersen

2005
×
★★
Edit this entry  
06
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Wedding

A Wedding

1978
×
Edit this entry  
23
Hans Christian Andersen: My Life as a Fairytale

Hans Christian Andersen: My Life as a Fairytale

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Two-Lane Blacktop

Two-Lane Blacktop

1971
×
★★★
Edit this entry  
18
It

It

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
14
It

It

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Fade to Black

Fade to Black

1980
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Fade to Black

Fade to Black

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Breaking Away

Breaking Away

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Bernice Bobs Her Hair

Bernice Bobs Her Hair

1976
×
Edit this entry  
08
Breaking Away

Breaking Away

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
06
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
Edit this entry  
05
It

It

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
04
It

It

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
03
It

It

2017
×
Edit this entry  
02
It

It

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
30
It

It

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
17
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Frozen River

Frozen River

2008
×
Edit this entry  
04
Author: The JT LeRoy Story

Author: The JT LeRoy Story

2016
×
Edit this entry  
03
The Double

The Double

2013
×
Edit this entry  
27
Paddington

Paddington

2014
×
Edit this entry  
20
A Man Called Ove

A Man Called Ove

2015
×
Edit this entry  
18
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
Edit this entry  
01
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Meaning of Life

The Meaning of Life

1983
×
Edit this entry