twodark has logged 27 entries for films during November 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
Edit this entry  
26
Arrival

Arrival

2016
×
Read the review Edit this entry  
19
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
Edit this entry  
18
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Rejected

Rejected

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Isle of Flowers

Isle of Flowers

1989
×
Edit this entry  
08
The Truth Behind the Ape-Man

The Truth Behind the Ape-Man

1906
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Hilarious Posters

The Hilarious Posters

1906
×
★★★★½
Edit this entry  
08
I.B. Dam and the Whole Dam Family

I.B. Dam and the Whole Dam Family

1905
×
Edit this entry  
08
The Mermaid

The Mermaid

1904
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Living Sculptures: Film Study for Screen Artist

Living Sculptures: Film Study for Screen Artist

1903
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Niagara Falls

Niagara Falls

1896
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Rough Sea at Dover

Rough Sea at Dover

1895
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Roundhay Garden Scene

Roundhay Garden Scene

1888
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Pillar of Fire

The Pillar of Fire

1899
×
Edit this entry  
08
Grandma's Reading Glass

Grandma's Reading Glass

1900
×
Edit this entry  
08
Closely Watched Trains

Closely Watched Trains

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Piper

Piper

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Au Revoir les Enfants

Au Revoir les Enfants

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
07
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Love & Friendship

Love & Friendship

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Floating Weeds

Floating Weeds

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Werckmeister Harmonies

Werckmeister Harmonies

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Before the Flood

Before the Flood

2016
×
★★★★½
Edit this entry