Sort by

Colin has logged 119 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Conan the Barbarian

Conan the Barbarian

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Shanghai Express

Shanghai Express

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Design for Living

Design for Living

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Incoherence

Incoherence

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
No Hard Feelings

No Hard Feelings

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Spanish Apartment

The Spanish Apartment

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Eating Raoul

Eating Raoul

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Kathleen Trailer

Kathleen Trailer

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Wieners and Buns Musical

Wieners and Buns Musical

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Beau Is Afraid

Beau Is Afraid

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Safe

Safe

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Girl of Your Dreams

The Girl of Your Dreams

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Twin Peaks

Twin Peaks

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Allied

Allied

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Land and Freedom

Land and Freedom

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Doom Generation

The Doom Generation

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Basket Case

Basket Case

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Pyrotechnics

Pyrotechnics

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Retrodreaming

Retrodreaming

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
AbstrArt 23

AbstrArt 23

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Glitch Wall

Glitch Wall

×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Taking of Jordan (All American Boy)

The Taking of Jordan (All American Boy)

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
rift (HD)

rift (HD)

×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Into the Realm of the Night

Into the Realm of the Night

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bad Girls Go to Hell

Bad Girls Go to Hell

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Will-o’-the-Wisp

Will-o’-the-Wisp

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The White Tiger

The White Tiger

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Elvis

Elvis

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Set It Off

Set It Off

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dead Presidents

Dead Presidents

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
An Irish Goodbye

An Irish Goodbye

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Red Suitcase

The Red Suitcase

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Le Pupille

Le Pupille

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Night Ride

Night Ride

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ivalu

Ivalu

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Pacifiction

Pacifiction

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry