txdrmst has logged 67 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hamilton

Hamilton

2020
×
Read the review Edit this entry  
30
American Ultra

American Ultra

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Grapes of Wrath

The Grapes of Wrath

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Best Years of Our Lives

The Best Years of Our Lives

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Real Life

Real Life

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Last Shift

Last Shift

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Kissing Booth 2

The Kissing Booth 2

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
He's Just Not That Into You

He's Just Not That Into You

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Gandhi

Gandhi

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
35 Up

35 Up

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
28 Up

28 Up

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tag

Tag

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Void

The Void

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Futile and Stupid Gesture

A Futile and Stupid Gesture

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Barkley Marathons: The Race That Eats Its Young

The Barkley Marathons: The Race That Eats Its Young

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Journey to Italy

Journey to Italy

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Out of Africa

Out of Africa

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Le Trou

Le Trou

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Patton Oswalt: I Love Everything

Patton Oswalt: I Love Everything

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Slipknot Unmasked: All Out Life

Slipknot Unmasked: All Out Life

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The White Balloon

The White Balloon

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Last Dance

The Last Dance

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Wedding Banquet

The Wedding Banquet

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry