Tyler Cook has logged 42 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
About a Boy

About a Boy

2002
×
Edit this entry  
29
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Selma

Selma

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Edit this entry  
24
Frequency

Frequency

2000
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★½
Edit this entry  
23
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★½
Edit this entry  
23
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mississippi Burning

Mississippi Burning

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Big

Big

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★½
Edit this entry  
16
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Princess Diaries 2: Royal Engagement

The Princess Diaries 2: Royal Engagement

2004
×
★★★½
Edit this entry  
10
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★½
Edit this entry  
09
St. Vincent

St. Vincent

2014
×
★★½
Edit this entry  
08
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
Chef

Chef

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★
Edit this entry  
05
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★★
Edit this entry  
04
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★
Edit this entry  
03
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Onward

Onward

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★½
Edit this entry