• The Menu

    The Menu

    ★★½

    not an eat

  • Prey for the Devil

    Prey for the Devil

    oh hell no

  • Triangle of Sadness

    Triangle of Sadness

    ★★½

    harris dickinson come home

  • Halloween Ends

    Halloween Ends

    ★★★

    perhaps i judged this movie too harshly

  • Halloween Ends

    Halloween Ends

    ★½

    evil bores tonight

  • Halloween 5: The Revenge of Michael Myers
  • Halloween 4: The Return of Michael Myers

    Halloween 4: The Return of Michael Myers

    ★★½

    extra half star for that killer ending (which is of course promptly undone in the next movie)

  • Bros

    Bros

    ★★★★½

    this was so cute c’mon now

  • Pearl

    Pearl

    ★★★★★

    this is why i go to the movies

  • Barbarian

    Barbarian

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    kind of insanely topical that a horror movie involving a long line of inbreeding came out on the weekend of the queen’s death

  • Three Thousand Years of Longing

    Three Thousand Years of Longing

    ★★

    tilda if you don’t hurry your ass up and make your wishes so i can go home i swear

  • After Ever Happy

    After Ever Happy

    ★★½

    “FOCK!” 

    can’t stop laughing at the title + promo campaign making this look like the conclusion of the franchise only for the movie to end with a “to be continued” title card… and i’m THRILLED! if the MCU can run forever i don’t see any reason why i can’t have another dozen of these guilty pleasure masterpieces.