Sort by

blueman has logged 287 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Maze Runner: The Death Cure

Maze Runner: The Death Cure

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Maze Runner: The Scorch Trials

Maze Runner: The Scorch Trials

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
X

X

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
AUTOMATON

AUTOMATON

2022
×
Read the review Edit this entry  
12
American Honey

American Honey

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Day Shift

Day Shift

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Gray Man

The Gray Man

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Breaking

Breaking

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
It

It

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Z-O-M-B-I-E-S

Z-O-M-B-I-E-S

2018
×
Read the review Edit this entry  
04
Trance

Trance

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Medicament Never Stop Never Stopping

Medicament Never Stop Never Stopping

2022
×
Read the review Edit this entry  
03
It

It

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Kingdom

The Kingdom

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Pixels

Pixels

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Horrible Bosses 2

Horrible Bosses 2

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Horrible Bosses

Horrible Bosses

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Question & Answer

Question & Answer

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Watch

The Watch

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Alien³

Alien³

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Rise of the Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie

Rise of the Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mission: Improbable

Mission: Improbable

2001
×
Read the review Edit this entry  
15
Fall

Fall

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Predator 2

Predator 2

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry