Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Ammonite

Ammonite

2020
×
Edit this entry  
22
Solaris

Solaris

2002
×
Read the review Edit this entry  
21
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Nomadland

Nomadland

2020
×
Read the review Edit this entry  
13
Klute

Klute

1971
×
Edit this entry  
08
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★★
Edit this entry  
07
Beginners

Beginners

2010
×
★★★½
Edit this entry  
06
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★
Edit this entry  
30
What Lies Beneath

What Lies Beneath

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Clockers

Clockers

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
Tenet

Tenet

2020
×
Read the review Edit this entry  
10
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Little Children

Little Children

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Edit this entry  
25
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
Edit this entry  
28
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
Read the review Edit this entry  
21
Mangrove

Mangrove

2020
×
Edit this entry  
21
Run

Run

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Wedding Banquet

The Wedding Banquet

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★½
Edit this entry  
31
Videodrome

Videodrome

1983
×
Read the review Edit this entry  
30
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
Edit this entry  
23
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
Read the review Edit this entry  
03
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Widows

Widows

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Lust, Caution

Lust, Caution

2007
×
★★★★
Edit this entry  
29
Sun Don't Shine

Sun Don't Shine

2012
×
★★★½
Edit this entry  
22
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Tesla

Tesla

2020
×
Read the review Edit this entry  
08
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Hollow Man

Hollow Man

2000
×
★★★½
Edit this entry  
07
Flesh + Blood

Flesh + Blood

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Black Book

Black Book

2006
×
★★★★
Edit this entry  
01
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
Read the review Edit this entry  
24
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Young Adult

Young Adult

2011
×
★★★★
Edit this entry  
27
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★
Edit this entry