Tyler has logged 243 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
A United Kingdom

A United Kingdom

2016
×
★★★
Edit this entry  
28
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Visit

The Visit

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Black Rain

Black Rain

1989
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Félicité

Félicité

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Split

Split

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★★½
Edit this entry  
14
1492: Conquest of Paradise

1492: Conquest of Paradise

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Looper

Looper

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
06
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★
Edit this entry  
06
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Edit this entry  
29
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
26
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Justice League

Justice League

2017
×
★★½
Edit this entry  
20
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★
Edit this entry  
17
Colossal

Colossal

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Glass Castle

The Glass Castle

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
Wind River

Wind River

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Dark Tower

The Dark Tower

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Boy

Boy

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Edit this entry  
04
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
01
Blue Steel

Blue Steel

1990
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Pet Sematary

Pet Sematary

1989
×
★★★★
Edit this entry  
29
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Days of Thunder

Days of Thunder

1990
×
★★★
Edit this entry  
22
Behind the Curtain: Todrick Hall

Behind the Curtain: Todrick Hall

2017
×
★★★★
Edit this entry