• Tomorrowland

  • The Invitation

    ★★★½

  • Jupiter Ascending

    ★★★½

  • Brooklyn

    ★★★★

  • The D Train

    ★★★½

  • Blackhat

    ★★★½

  • Ex Machina

    ★★★★½

  • Selma

    ★★★★

  • Interstellar

    ★★★★★

  • Big Hero 6

    ★★★½

  • John Wick

    ★★★★½

  • Inherent Vice

    ★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★★

  • Laggies

    ★★★½

  • The Drop

    ★★★★

  • Love & Mercy

    ★★★★

  • Manglehorn

    ★★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★½

  • White Bird in a Blizzard

    ★★★★½

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★★

  • Starry Eyes

    ★★★½

  • Dawn of the Planet of the Apes

    ★★★★½

  • Stray Dog

    ★★★★

  • Clouds of Sils Maria

    ★★★

  • It Follows

    ★★★★½

  • Captain America: The Winter Soldier

    ★★★★

  • Creep

    ★★★★

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★

  • Calvary

    ★★★★

  • The Skeleton Twins

    ★★★

  • The Babadook

    ★★★★½

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★½

  • Frozen

    ★★★½

  • The Counselor

    ★★★★★

  • 12 Years a Slave

    ★★★★½

  • Joe

    ★★★★

  • The Disappearance of Eleanor Rigby: Him

    ★★★★

  • The Disappearance of Eleanor Rigby: Her

    ★★★★

  • Enemy

    ★★★★½

  • Locke

    ★★½

  • Night Moves

    ★★★★

  • Gravity

    ★★★★½

  • Snowpiercer

    ★★★★½

  • The Wolverine

    ★★★½

  • Behind the Candelabra

    ★★★★

  • Blue Ruin

    ★★★★½

  • The Bling Ring

    ★★★½

  • Upstream Color

    ★★★½

  • Trance

    ★★★

  • Short Term 12

    ★★★★★

  • Stoker

    ★★★★½

  • Prince Avalanche

    ★★★★½

  • It Felt Like Love

    ★★★★

  • Zero Dark Thirty

    ★★★★★

  • Rise of the Guardians

    ★★★★

  • Cloud Atlas

    ★★★★

  • Looper

    ★★★★★

  • Seven Psychopaths

    ★★★★½

  • Frances Ha

    ★★★★½

  • Killing Them Softly

    ★★★★

  • The Dark Knight Rises

    ★★★★½

  • Seeking a Friend for the End of the World

    ★★★★

  • Prometheus

    ★★★★½

  • Mud

    ★★★★½

  • Sun Don't Shine

    ★★★½

  • Young Adult

    ★★★★

  • The Girl with the Dragon Tattoo

    ★★★★★

  • Haywire

    ★★★★

  • Shame

    ★★★★★

  • Rise of the Planet of the Apes

    ★★★½

  • Drive

    ★★★★★

  • We Need to Talk About Kevin

    ★★★★½