• Near Dark

    ★★★★★

  • Predator

    ★★★★

  • Something Wild

    ★★★½

  • Manhunter

    ★★★★★

  • Aliens

    ★★★★½

  • Top Gun

    ★★★★

  • Flesh + Blood

    ★★★★½

  • Starman

    ★★★★

  • A Nightmare on Elm Street

    ★★★★½

  • The Terminator

    ★★★★★

  • Firestarter

    ★★★

  • Christine

    ★★★★★

  • Rumble Fish

    ★★★★½

  • Return of the Jedi

    ★★★★½

  • Videodrome

  • The King of Comedy

    ★★★★½

  • Halloween III: Season of the Witch

    ★★

  • The Thing

    ★★★★★

  • Blade Runner

    ★★★★★

  • Halloween II

    ★★★½

  • The Shining

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • The Fog

    ★★★★½

  • Alien

    ★★★★★

  • Escape From Alcatraz

    ★★★½

  • Halloween

    ★★★★★

  • Close Encounters of the Third Kind

    ★★★★★

  • Star Wars

    ★★★★

  • All the President's Men

    ★★★★½

  • Picnic at Hanging Rock

    ★★★★

  • Jaws

    ★★★★★

  • Alice Doesn't Live Here Anymore

    ★★★★★

  • Thunderbolt and Lightfoot

    ★★★★

  • Don't Look Now

    ★★★★★

  • Play Misty for Me

    ★★★½

  • The Last Picture Show

    ★★★½

  • Klute

  • The Beguiled

    ★★★★

  • Once Upon a Time in the West

    ★★★★

  • The Graduate

    ★★★★

  • Vertigo

    ★★★★★

  • Touch of Evil

    ★★★½

  • A Face in the Crowd

    ★★★★★

  • Invasion of the Body Snatchers

    ★★★½

  • On the Waterfront

    ★★★★

  • Shane

    ★★★★½

  • The Lady from Shanghai

    ★★★★½

  • Citizen Kane

  • The Invisible Man

    ★★★½

  • King Kong

    ★★★★