tyler2001 has logged 82 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Justice League: Throne of Atlantis

Justice League: Throne of Atlantis

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
2 Fast 2 Furious

2 Fast 2 Furious

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Breaking Away

Breaking Away

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cat People

Cat People

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Spy Who Came In from the Cold

The Spy Who Came In from the Cold

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ride in the Whirlwind

Ride in the Whirlwind

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Shooting

The Shooting

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Hall of Lost Steps

The Hall of Lost Steps

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Footprints

Footprints

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Electoral Dysfunction

Electoral Dysfunction

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Uncle

Uncle

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Woman of the Year

Woman of the Year

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Ballad of Gregorio Cortez

The Ballad of Gregorio Cortez

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Une Chambre en Ville

Une Chambre en Ville

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Heart of a Dog

Heart of a Dog

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Flash

The Flash

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Abraham Lincoln: Vampire Hunter

Abraham Lincoln: Vampire Hunter

2012
×
Read the review Edit this entry  
16
Donkey Skin

Donkey Skin

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Lola

Lola

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bay of Angels

Bay of Angels

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Entourage

Entourage

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Looking For Lennon

Looking For Lennon

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ideal Home

Ideal Home

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
A MusiCares Tribute To Paul McCartney

A MusiCares Tribute To Paul McCartney

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Conan O'Brien Can't Stop

Conan O'Brien Can't Stop

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
David Lynch: The Art Life

David Lynch: The Art Life

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Batman

Batman

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Greenberg

Greenberg

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Dune

Dune

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Blade

Blade

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
District 13: Ultimatum

District 13: Ultimatum

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fiction and Other Truths: A Film About Jane Rule

Fiction and Other Truths: A Film About Jane Rule

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Remembering Reno: Reflections on the Making of Desert Hearts

Remembering Reno: Reflections on the Making of Desert Hearts

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Women in Love: Helen Shaver and Patricia Charbonneau on Desert Hearts

Women in Love: Helen Shaver and Patricia Charbonneau on Desert Hearts

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry