Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Grease

Grease

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Flower

Flower

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Postman Always Rings Twice

The Postman Always Rings Twice

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
You Were Never Lovelier

You Were Never Lovelier

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Tea for Two

Tea for Two

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Big Time Adolescence

Big Time Adolescence

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Haunted House

A Haunted House

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
The Wrong Missy

The Wrong Missy

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Gigi

Gigi

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Billy Elliot

Billy Elliot

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Harvey

Harvey

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Freaks

Freaks

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
mother!

mother!

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Miss Stevens

Miss Stevens

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
M

M

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Tweet

Tweet

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry