RSS feed for Tylerdubois21
  • Christopher Robin

    Christopher Robin

    ★★★★

    This fully taped into my nostalgia. Really enjoyed it!

  • Rent

    Rent

    This was awful. Not even the songs were good outside of Seasons of Love.

  • Solo: A Star Wars Story

    Solo: A Star Wars Story

    ★★★½

    Enjoyable for what it was.

  • Ocean's Eight

    Ocean's Eight

    ★★★★

    A Mindy Kaling stan.

  • Avengers: Infinity War

    Avengers: Infinity War

    ★★★★½

    Extremely impressed they were able to to fit all these story lines together. I was on the edge of my seat all the way. The ending got me too.

  • Queen of the Desert

    Queen of the Desert

    ★★½

    The landscapes were shot beautiful and Nicole was great as she always is but the storyline could have been mapped out better. It drags at times. I didn’t find James Franco as awful as i typically do either.

  • People Like Us

    People Like Us

    ★★½

    This wasn’t that good but Chris Pine and Elizabeth Banks really sell it and kept me interested.

  • Game Night

    Game Night

    ★★★½

    Talented cast for comedy. It’s like they knew that the plot wasn’t really interesting and made it crazy as possible and it worked!

  • Gilda

    Gilda

    ★★★★½

    Rita Hayworth is so enchanting in this. The hair flip is a stand out moment. Put the blame on Mame is a moment. The film loses it a bit when she’s not on screen.

  • Love, Simon

    Love, Simon

    ★★★★

    Great rom-com. I wanna Dance With somebody scene was hilarious. Jennifer Garner speech to Nick was a moment.

  • A Wrinkle in Time

    A Wrinkle in Time

    ★★★★

    Chris Pine, Mindy Kahling and Reese Witherspoon is just always going to be a winning combination for me.

  • Clueless

    Clueless

    ★★★★½

    A classic.