Sort by

Tyler has logged 270 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Spiders - The Diamond Ship

The Spiders - The Diamond Ship

1920
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Spiders - Episode 1: The Golden Sea

The Spiders - Episode 1: The Golden Sea

1919
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ivan the Terrible, Part II: The Boyars' Plot

Ivan the Terrible, Part II: The Boyars' Plot

1958
×
★★★
Edit this entry  
29
Rango

Rango

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ivan the Terrible, Part I

Ivan the Terrible, Part I

1944
×
★★★
Edit this entry  
28
Siberia

Siberia

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Inferno

Inferno

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
Angels & Demons

Angels & Demons

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
25
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
24
It Happened on Fifth Avenue

It Happened on Fifth Avenue

1947
×
★★★½
Edit this entry  
24
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★
Edit this entry  
23
Fatman

Fatman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Santa's Slay

Santa's Slay

2005
×
★★
Edit this entry  
23
A Recipe for Seduction

A Recipe for Seduction

2020
×
½
Edit this entry  
22
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Monster Hunter

Monster Hunter

2020
×
★★½
Edit this entry  
21
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Alexander Nevsky

Alexander Nevsky

1938
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★
Edit this entry  
16
Den of Thieves

Den of Thieves

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
Tommaso

Tommaso

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pasolini

Pasolini

2014
×
★★½
Edit this entry  
14
4:44 Last Day on Earth

4:44 Last Day on Earth

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★★
Edit this entry  
12
Antebellum

Antebellum

2020
×
Edit this entry  
11
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★
Edit this entry  
09
The Nest

The Nest

2020
×
★★★½
Edit this entry  
09
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
28
300: Rise of an Empire

300: Rise of an Empire

2014
×
★★★½
Edit this entry  
28
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Fences

Fences

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
★½
Edit this entry  
25
Mank

Mank

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Excalibur

Excalibur

1981
×
★★★½
Edit this entry  
23
Unstoppable

Unstoppable

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Animal Farm

Animal Farm

1999
×
★★★
Edit this entry  
22
Gods of Egypt

Gods of Egypt

2016
×
★★★
Edit this entry  
21
His House

His House

2020
×
★★★★
Edit this entry  
20
Unhinged

Unhinged

2020
×
★★★
Edit this entry  
17
Déjà Vu

Déjà Vu

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Enemy of the State

Enemy of the State

1998
×
★★★½
Edit this entry  
15
King Arthur: Legend of the Sword

King Arthur: Legend of the Sword

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
Assassin's Creed

Assassin's Creed

2016
×
★★★★
Read other review Edit this entry