Tyler has logged 26 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Mo' Better Blues

Mo' Better Blues

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Con Air

Con Air

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jungle Fever

Jungle Fever

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Satantango

Satantango

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Crooklyn

Crooklyn

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cosmos

Cosmos

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
On the Silver Globe

On the Silver Globe

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
He Got Game

He Got Game

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Hill

The Hill

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Summer of Sam

Summer of Sam

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Capone

Capone

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Parenthood

Parenthood

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Harakiri

Harakiri

1919
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Running on Empty

Running on Empty

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Offence

The Offence

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Fail Safe

Fail Safe

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Woman in the Window

The Woman in the Window

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Scarlet Street

Scarlet Street

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry