Tyler has logged 222 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Fences

Fences

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
SubUrbia

SubUrbia

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
People, Places, Things

People, Places, Things

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★½
Edit this entry  
27
The Triangle

The Triangle

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Scent of a Woman

Scent of a Woman

1992
×
★★★
Edit this entry  
25
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Edit this entry  
25
A Walk in the Woods

A Walk in the Woods

2015
×
★★
Edit this entry  
24
One, Two, Three

One, Two, Three

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
State of Play

State of Play

2009
×
★★★
Edit this entry  
22
Moana

Moana

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
Voyage of Time: Life's Journey

Voyage of Time: Life's Journey

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Apocalypto

Apocalypto

2006
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Black Power Mixtape 1967-1975

The Black Power Mixtape 1967-1975

2011
×
★★★★
Edit this entry  
03
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Moana

Moana

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Kids

Kids

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Imperium

Imperium

2016
×
★★★½
Edit this entry  
24
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★
Edit this entry  
22
A Fat Wreck

A Fat Wreck

2016
×
★★★
Edit this entry  
21
Loving

Loving

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★½
Edit this entry  
04
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★
Edit this entry  
31
Keeping Up with the Joneses

Keeping Up with the Joneses

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

2016
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★★
Edit this entry  
15
Sleepwalk with Me

Sleepwalk with Me

2012
×
★★★★
Edit this entry  
14
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★★
Edit this entry  
11
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
10
My Scientology Movie

My Scientology Movie

2015
×
★★★½
Edit this entry  
01
Tickled

Tickled

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
Is the Man Who Is Tall Happy?

Is the Man Who Is Tall Happy?

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★
Edit this entry  
20
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Sully

Sully

2016
×
★★★
Edit this entry  
11
Dude, Where's My Car?

Dude, Where's My Car?

2000
×
Edit this entry  
05
Enron: The Smartest Guys in the Room

Enron: The Smartest Guys in the Room

2005
×
★★★★
Edit this entry