2016

Tyler Schnabel Tyler Schnabel’s year in review

Tyler’s highest rated films

  • Swiss Army Man

    ★★★★★

  • Home Alone

    ★★★★★

  • La La Land

    ★★★★★

  • Boogie Nights

    ★★★★★

  • Magnolia

    ★★★★★

  • Myrtle Beach

    ★★★★★

  • Before the Flood

    ★★★★★

  • Zootopia

    ★★★★★

  • Transpecos

    ★★★★★

  • Lost in Translation

    ★★★★★

  • Garden State

    ★★★★★

  • Psycho

    ★★★★★

  • Love & Mercy

    ★★★★★

  • Manchester by the Sea

    ★★★★

  • Moonlight

    ★★★★

  • Blow

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 35 Films watched
  • 2.9 Average per month
  • 0.7 Average per week

Milestones

First Film

Hot Tub Time Machine 2

Jul 1

Most Watched

Swiss Army Man

twice

Last Film

The Nice Guys

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
19 films
Comedy
18 films
Fantasy
5 films
Romance
5 films
Crime
5 films
Adventure
5 films
Thriller
4 films
Animation
3 films
Family
3 films
Horror
3 films
USA
32 films
UK
3 films
Canada
1 film
Chile
1 film
Denmark
1 film
Australia
1 film
Germany
1 film
Indonesia
1 film
Japan
1 film
France
1 film
English
35 films
French
3 films
German
2 films
Spanish
2 films
Chinese
1 film
Turkish
1 film
Japanese
1 film
Latin
1 film
Russian
1 film

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 3 Added 17

Watchlist

Stars

Director

Crew

Highs and Lows

Highest Average

Psycho
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Zoolander 2
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Myrtle Beach

Films watched in 2016

  • The Nice Guys
  • Moonlight
  • Manchester by the Sea
  • Swiss Army Man
  • Jackie
  • Home Alone
  • The Trip to Italy
  • Scrooged
  • La La Land
  • The Danish Girl
  • Sausage Party
  • Boogie Nights
  • Magnolia
  • Myrtle Beach
  • Arrival
  • Before the Flood
  • Mascots
  • Alvin's Harmonious World of Opposites
  • Blow
  • Spaghettiman
  • The Invitation
  • Zootopia
  • Transpecos
  • A Night at the Roxbury
  • Zoolander 2
  • Don't Breathe
  • Unfriended
  • Lost in Translation
  • Adaptation.
  • Garden State
  • Psycho
  • Swiss Army Man
  • Bee Movie
  • Love & Mercy
  • Hot Tub Time Machine 2

Highly rated films Tyler missed

  • The Handmaiden
  • Lemonade
  • Black Mirror: San Junipero
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Your Name.
  • One More Time with Feeling
  • 13th
  • Martírio

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more