2018

Tyler Schnabel Tyler Schnabel’s year in review

Tyler’s highest rated films

  • Green Book

    ★★★★★

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★★★

  • A Ghost Story

    ★★★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★★★

  • The Old Man & the Gun

    ★★★★★

  • The Cleanse

    ★★★★★

  • Mary Poppins Returns

    ★★★★½

  • Good Time

    ★★★★½

  • First Man

    ★★★★½

  • Blue Jay

    ★★★★

  • Roma

    ★★★★

  • Ralph Breaks the Internet

    ★★★★

  • A Star Is Born

    ★★★★

  • American Animals

    ★★★½

  • Bohemian Rhapsody

    ★★★½

  • The Disaster Artist

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 25 Films watched
  • 2.1 Average per month
  • 0.5 Average per week

Milestones

First Film

The Disaster Artist

Jan 4

Most Watched

Mary Poppins Returns

twice

The Disaster Artist

twice

Last Film

American Animals

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
20 films
Comedy
12 films
Fantasy
6 films
Crime
4 films
Family
3 films
Romance
3 films
Thriller
2 films
Adventure
2 films
History
2 films
Music
2 films
USA
24 films
UK
5 films
Ireland
2 films
France
1 film
Mexico
1 film
English
25 films
German
1 film
Italian
1 film
Japanese
1 film
Korean
1 film
Norwegian
1 film
Portuguese
1 film
Russian
1 film
Spanish
1 film
Swahili
1 film

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 10 Added 18

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Tyler’s most liked review

Mary Poppins Returns

★★★★

Could take best picture, not gonna lie. Go see it.

More reviews

Tyler’s most liked list

Top 12 Favorite Films

My top 12 favorite films of all time; or my square of Desert Island Movies. #shareyoursquare

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Roma
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

The Cleanse
Average weighted rating:

2.8

Most Popular

Black Panther
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

The Cleanse
Average weighted rating:

2.8

Films watched in 2018

  • American Animals
  • Green Book
  • Blue Jay
  • The Favourite
  • Bohemian Rhapsody
  • Mary Poppins Returns
  • The Disaster Artist
  • Hot Summer Nights
  • Roma
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • Inside Llewyn Davis
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Footloose
  • The Killing of a Sacred Deer
  • A Ghost Story
  • Good Time
  • Ralph Breaks the Internet
  • Mary Poppins Returns
  • First Man
  • BlacKkKlansman
  • Black Panther
  • A Star Is Born
  • The Old Man & the Gun
  • The Cleanse
  • The Disaster Artist

Highly rated films Tyler missed

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Minding the Gap
  • Shoplifters
  • Dominion
  • Springsteen On Broadway
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more