2019

Tyler Schnabel Tyler Schnabel’s year to date

Tyler’s highest rated films

  • Forrest Gump

    ★★★★★

  • GoodFellas

    ★★★★★

  • Apollo 11

    ★★★★★

  • Saving Silverman

    ★★★★★

  • Love & Mercy

    ★★★★★

  • Paddleton

    ★★★★★

  • ReMastered: The Two Killings of Sam Cooke

    ★★★★★

  • Won't You Be My Neighbor?

    ★★★★★

  • Eighth Grade

    ★★★★★

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★★★★

  • The Matrix

    ★★★★★

  • Annihilation

    ★★★★½

  • Fyre

    ★★★★

  • Close Encounters of the Third Kind

    ★★★★

  • Victoria

    ★★★★

  • Beautiful Boy

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 27 Films watched
  • 5.4 Average per month
  • 1.3 Average per week

Milestones

First Film

The Matrix

Jan 1

Most Watched

Saving Silverman

twice

Paddleton

twice

Last Film

Forrest Gump

May 15

Genres, Countries & Languages

Drama
15 films
Comedy
7 films
Crime
7 films
Thriller
6 films
Romance
5 films
Documentary
4 films
Sci Fi
4 films
Horror
3 films
TV Movie
2 films
Fantasy
2 films
USA
24 films
UK
4 films
Australia
1 film
Germany
1 film
Italy
1 film
English
27 films
German
5 films
Spanish
2 films
Thai
2 films
French
2 films
Hindi
1 film
Italian
1 film

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 10 Added 65

Watchlist

Stars

Crew

Tyler’s most liked review

Black Mirror: Bandersnatch

★★★★★

5 stars for originality + experience. Wicked cool shit.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

GoodFellas
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Saving Silverman
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

Annihilation
Average weighted rating:

3.7

Most Obscure

ReMastered: The Two Killings of Sam Cooke
Average weighted rating:

3.5

Films watched in 2019

  • Forrest Gump
  • GoodFellas
  • Suspiria
  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile
  • Apollo 11
  • The 'Burbs
  • Saving Silverman
  • Saving Silverman
  • Love & Mercy
  • Fargo
  • Paddleton
  • Paddleton
  • ReMastered: The Two Killings of Sam Cooke
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Annie Hall
  • Eighth Grade
  • Fyre
  • Can You Ever Forgive Me?
  • Close Encounters of the Third Kind
  • Shrek Retold
  • Annihilation
  • Bohemian Rhapsody
  • Victoria
  • Beautiful Boy
  • Hereditary
  • Black Mirror: Bandersnatch
  • The Matrix

Highly rated films Tyler missed

  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • Booksmart
  • Avengers: Endgame
  • The Farewell
  • Horror Noire: A History of Black Horror
  • Pain and Glory
  • Honey Boy
  • John Wick: Chapter 3 – Parabellum

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more