Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Night at the Museum

Night at the Museum

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Encanto

Encanto

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Blade

Blade

1998
×
★★★
Edit this entry  
16
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Belle

Belle

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Scream

Scream

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
Edit this entry  
08
Killer's Kiss

Killer's Kiss

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Kiss of the Dragon

Kiss of the Dragon

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Fear and Desire

Fear and Desire

1953
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The King's Man

The King's Man

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★
Edit this entry  
24
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Belfast

Belfast

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Humans

The Humans

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry