• The Eyes of Tammy Faye

    The Eyes of Tammy Faye

    ★★★

    Easily the strangest Diet Coke commercial I've ever seen. Honestly I've never seens such blatant, unsubtle and distracting product placement. I was enjoying the movie quite a bit but every time the Diet Coke came on the screen, I was thrown a million miles out of the movie. Which says a lot considering it's a movie about greedy televangelist. And it seemed to just get worse and worse as the movie went on.

    I still respect the performances quite a…

  • The Incredibles

    The Incredibles

    ★★★★½

    Not a whole lot to say here. It's a great superhero movie with very mature writing and characters. The superhero world it envisions is actually quite unique for the genre with its art teco architecture but also 60s mid-century modern vision of suburbia, tech and filmmaking style which is very reminiscent of spy movies of the 60s. And obviously the jazzy score is arguably the best thing Pixar has done in terms of music to this date. I was also…

  • Finding Nemo

    Finding Nemo

    ★★★★

    Been a minute since I saw this in full. Still a really good movie. Great environmental messages that don't feel preachy in the slightest. Also a fantastic father-son dynamic that I can imagine is eye opening and relatable to many who have kids of their own. The actual journey is very fun and full of little conflicts that have very satisfying solutions. I was a little worried Dory would be annoying but she is quite endearing and I get why…

  • Monsters, Inc.

    Monsters, Inc.

    ★★★★★

    Easily the most endearing Pixar movie. It's also bursting at the seams with creativity and joy. The overarching theme of joy being more powerful than fear is maybe a tad cheesy on paper but in this context is incredibly sweet. Really not a single part of this I don't enjoy.

    The thing that really truly makes this work for me is how well developed each character relationship is. Sully and Mike is possibly my favorite duo of any Pixar movie.…

  • Toy Story 2

    Toy Story 2

    ★★★★★

    Well shit. I think I finally have to admit I like this one more than the first. It does everything the original did just bigger and better. The perfect storytelling matched with delightful visuals and characters a great sense of humor. Everything I love about the first movie this does with more mature, nuanced writing and more ambitious animation that comes with better tech. I also didn't notice how thematically tight knit these movies are, even the fourth one that I'm not as keen on.

    Not a whole lot to add that probably hasn't been said a million times. Pitch perfect filmmaking.

  • A Bug's Life

    A Bug's Life

    ★★★

    Obviously not great but enjoyable. For a retelling of a classic story for kids, you definitely could have done much worse. I was trying to figure out why I don't care for it as much as Toy Story and I think it comes down two a couple things.

    For one, the characters aren't nearly as strong. Save for the villain which I'll touch on. None of the central character's are nearly as charming, likable or relatable as Buzz, Woody or…

  • Rango

    Rango

    ★★★★

    Don't know why I've been depriving myself of one of the best animated movies last decade but better late than never. What a delight of a movie. Incredible animation matched by an equally talented voice cast. It tells a western story that feels both classic but also slightly subversive, enough to keep it feelings like a bunch of cliches smashed together. I also appreciated how little this movie made an effort to appeal to children. I'm shocked this was given…

  • Night at the Museum

    Night at the Museum

    ★★

    An imaginative and fun concept wasted on lackluster comedy and a shitty script. I think Paddington has set too high of a standard for kids movie so I see this movie in a much harsher light than I would otherwise. All I can think about is how great this would have been if it actually had a decently clever script and actually interesting direction like that film has. I know holding it every kids movie to that standard isn't necessarily fair but when you've seen how good family movies can be, it's hard to not expect more than this.

  • Encanto

    Encanto

    ★★½

    Another Disney movie I'm just kinda eh on. Very pretty with a couple of nice songs (and a few kinda shit ones) and some wholesome sentiment but ultimately felt very shallow and uninvesting. For one, the story itself feels like it's just a vehicle for songs and emotion. The journey itself isn't all the interesting or fun to go on. The story also, much like Frozen II, is afraid of any significant consequence. I don't know why these sort of…

  • Toy Story

    Toy Story

    ★★★★★

    Visually pretty dated and a little goofy looking but the storytelling, characters and humor are timeless. It's probably impossible to look at this movie without rose tinted glasses but it really is just a perfect start to Pixars illustrious pedigree as an animation giant. Heartfelt, funny, tense, it really has everything you'd want for an all ages movie like this. Literally not a single moment was wasted. It's about as lean of a story as you can get with perfect pacing. Truly a masterclass in filmmaking that still massively holds up.

  • Belle

    Belle

    ★★

    This was such a frustrating movie. There's fragments of interesting idea that could be explored in really interesting ways with some anime melodrama and sci-fi but this movie fails to do so on every level. It has a lot of flash and dazzling animation but I got virutally nothing from the experience. The characters were uninteresting or confusing so I couldn't get attached to them. The narrative moved at this really jerky, unnatural pace with things just kind of happening…

  • Scream

    Scream

    ★★★

    Honestly enjoyed the hell out of that. It hits all the sort of notes I want with a Scream movie, has great humor and gore plus I actually find myself enjoying the new cast a lot. Sure, it's dumb, sometimes on purpose bur sometimes not, and the dialogue is pretty awful sometimes and the acting varies wildly scene to scene but the movie rarely asks you to take it seriously so when that would bother me in a more self-serious…