Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Positiv

Positiv

1998
×
Edit this entry  
06
Blue

Blue

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Edit this entry  
04
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★
Edit this entry  
15
Future Story

Future Story

2020
×
Edit this entry  
15
my favorite software is being here

my favorite software is being here

2021
×
Edit this entry  
14
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Cherry

Cherry

2021
×
★★
Edit this entry  
02
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★
Edit this entry  
30
Nobody

Nobody

2021
×
★★★
Edit this entry  
29
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★½
Edit this entry  
19
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★★
Edit this entry  
17
Chaos Walking

Chaos Walking

2021
×
★½
Edit this entry  
17
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★½
Edit this entry  
16
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★
Edit this entry  
15
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★★
Edit this entry  
14
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★
Edit this entry  
14
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★½
Edit this entry  
12
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★★
Edit this entry  
09
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Queen

The Queen

2013
×
Edit this entry  
08
Chronicle of a Summer

Chronicle of a Summer

1961
×
Edit this entry  
07
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★
Edit this entry  
05
The Nine Muses

The Nine Muses

2010
×
Edit this entry  
05
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
05
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★
Edit this entry  
03
Salesman

Salesman

1969
×
Edit this entry  
02
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
Edit this entry  
24
High School

High School

1968
×
Edit this entry  
19
Sitting on a Man

Sitting on a Man

2018
×
Edit this entry  
19
International Face

International Face

2019
×
Edit this entry  
17
Berlin: Symphony of a Great City

Berlin: Symphony of a Great City

1927
×
Edit this entry  
16
The Happiness of the Katakuris

The Happiness of the Katakuris

2001
×
★★★★
Edit this entry  
15
Reassemblage: From the Firelight to the Screen

Reassemblage: From the Firelight to the Screen

1983
×
Edit this entry  
13
To All the Boys: Always and Forever

To All the Boys: Always and Forever

2021
×
★★★
Edit this entry  
12
Dead Pigs

Dead Pigs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Glass

Glass

1958
×
Edit this entry  
05
At Land

At Land

1944
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★★
Edit this entry