• Jaws

    ★★★★

  • The Holy Mountain

  • A Doll's House

    ★★½

  • The Godfather

    ★★★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★★½

  • The Color of Pomegranates

    ★★★★★

  • Salesman

  • High School

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • The Graduate

    ★★★★★

  • The Jungle Book

    ★★★

  • Titicut Follies

    ★★★★½

  • Bonnie and Clyde

    ★★★

  • Dutchman

    ★★★★

  • A Funny Thing Happened on the Way to the Forum

    ★★

  • Kustom Kar Kommandos

  • The Sound of Music

    ★★★½

  • Mary Poppins

    ★★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★½

  • The Sword in the Stone

    ★½

  • The Yanks Are Coming

  • To Kill a Mockingbird

    ★★★

  • La Jetée

    ★★★★½

  • West Side Story

    ★★★★

  • Chronicle of a Summer

  • One Hundred and One Dalmatians

    ★★★½

  • Psycho

    ★★★★½

  • North by Northwest

    ★★★★½

  • Sleeping Beauty

    ★★★

  • Vertigo

    ★★★★

  • Touch of Evil

    ★★★

  • Glass

  • Paths of Glory

    ★★★★

  • The Searchers

    ★★

  • Invasion of the Body Snatchers

    ★★★

  • The Trouble with Harry

    ★★★

  • Pather Panchali

    ★★★★

  • Lady and the Tramp

    ★★★

  • Peter Pan

    ★★★

  • The Quiet Man

    ★★★

  • Singin' in the Rain

    ★★★★½

  • Alice in Wonderland

    ★★★★

  • Cyrano de Bergerac

    ★½

  • Rashomon

  • Cinderella

    ★★★

  • Bicycle Thieves

    ★★★★½

  • The Treasure of the Sierra Madre

    ★★★½

  • A Study in Choreography for Camera

  • Double Indemnity

    ★★★★

  • At Land

    ★★★★½

  • Meshes of the Afternoon

    ★★★★★

  • Bambi

    ★★★

  • Casablanca

  • Dumbo

    ★★★

  • The Maltese Falcon

    ★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • Fantasia

    ★★★★½

  • The Grapes of Wrath

    ★★★

  • Pinocchio

    ★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★½

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★½

  • It Happened One Night

    ★★★½

  • The Gallopin' Gaucho

    ★★★

  • The Crowd

    ★★★

  • The Jazz Singer

    ★★

  • Berlin: Symphony of a Great City

  • Metropolis

    ★★★★

  • The Freshman

    ★★★

  • Foolish Wives

    ★★½

  • The Birth of a Nation

    ½

  • The Musketeers of Pig Alley

    ★★★

  • For His Son