Tyler has logged 403 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Honest Thief

Honest Thief

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
News of the World

News of the World

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Let Him Go

Let Him Go

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Hunter Hunter

Hunter Hunter

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Insidious

Insidious

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Nineteen Eighty-Four

Nineteen Eighty-Four

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Greenland

Greenland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ran

Ran

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Death Sentence

Death Sentence

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Frequency

Frequency

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Network

Network

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Sun

A Sun

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
L.A. Story

L.A. Story

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
King Kong

King Kong

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Alien³

Alien³

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Freaky

Freaky

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Frantic

Frantic

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Green Book

Green Book

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Glory

Glory

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Prince of Tides

The Prince of Tides

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry