• Salò, or the 120 Days of Sodom

    ★★½

  • Dog Day Afternoon

    ★★★★

  • Picnic at Hanging Rock

    ★★★

  • Jaws

    ★★★★★

  • Race with the Devil

    ★★★

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★

  • The Conversation

    ★★★★

  • The Exorcist

    ★★★★½

  • Paper Moon

    ★★★★½

  • Aguirre, the Wrath of God

    ★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★★★

  • Let's Scare Jessica to Death

    ★★★

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

    ★★★★★

  • The Panic in Needle Park

    ★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • The Producers

    ★★★

  • The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★★★

  • Persona

    ★★★★

  • For a Few Dollars More

    ★★★★

  • Repulsion

    ★★★★½

  • A Fistful of Dollars

    ★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★½

  • From Russia with Love

    ★★★

  • The Haunting

    ★★★★

  • Lawrence of Arabia

    ★★★★

  • Dr. No

    ★★★½

  • Harakiri

    ★★★★★

  • Lolita

    ★★★★½

  • The Cabinet of Caligari

    ★★★

  • Spartacus

    ★★★½

  • Psycho

    ★★★★★

  • Good Morning

    ★★★½

  • The World of Apu

    ★★★★½

  • Paths of Glory

    ★★★★

  • 3:10 to Yuma

    ★★★½

  • A Man Escaped

    ★★★★

  • Aparajito

    ★★★★½

  • The Killing

    ★★★

  • Killer's Kiss

    ★★★

  • Pather Panchali

    ★★★★½

  • The Night of the Hunter

    ★★★★

  • Rear Window

    ★★★★★

  • Fear and Desire

    ★★

  • Rashomon

    ★★★★

  • Black Narcissus

    ★★★★½

  • Citizen Kane

    ★★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★★★