Tylot has logged 48 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Kissing Booth 2

The Kissing Booth 2

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
The Kissing Booth

The Kissing Booth

2018
×
Read the review Edit this entry  
25
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
My Week with Marilyn

My Week with Marilyn

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Carrie

Carrie

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Shrek the Musical

Shrek the Musical

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Vegas Vacation

Vegas Vacation

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Billy Elliot

Billy Elliot

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
TFW No GF

TFW No GF

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Gidget

Gidget

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Angel in Training

Angel in Training

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Rumble Fish

Rumble Fish

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hitchcock

Hitchcock

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Valley Girl

Valley Girl

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Inbetweeners Movie

The Inbetweeners Movie

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Van Halen: The Van Halen Story

Van Halen: The Van Halen Story

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hot Rhythm

Hot Rhythm

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Darling

Darling

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Adventures of the Son of Exploding Sausage

The Adventures of the Son of Exploding Sausage

1969
×
Read the review Edit this entry  
06
The Butterfly Effect

The Butterfly Effect

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Instructions to the Cook: A Zen Master's Recipe for Living a Life That Matters

Instructions to the Cook: A Zen Master's Recipe for Living a Life That Matters

×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
I Feel Pretty

I Feel Pretty

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Camila's Kids Company: The Inside Story

Camila's Kids Company: The Inside Story

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Malibu Bikini Shop

The Malibu Bikini Shop

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Selfie Dad

Selfie Dad

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Couch Potato Workout

The Couch Potato Workout

1988
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Big Time Movie

Big Time Movie

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Cheeky Mr. Poo

Cheeky Mr. Poo

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Office Space

Office Space

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Beast

The Beast

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Get Hard

Get Hard

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry