• The Banshees of Inisherin

    The Banshees of Inisherin

    ★★★★★

    “Some things there’s no moving on from. And I think that’s a good thing.”

    Damn guys, I am sorry it took me this long to give this one a watch lmao, I’ve always adored Martin McDonough’s films and I think this may be my favorite yet. Feckin’ masterpiece.

    First off, the obvious: yeah, every performance here is fabulous. Colin Farrell is a motherfucking powerhouse, possibly my favorite piece of acting from 2022. Those damn eyebrows! Gleeson, Keoghan and especially Condon…

  • Darkman

    Darkman

    ★★★★

    “I’m learning to live with a lot of things.”

    Unreasonably rad. Sam Raimi’s stylistic pulp noir superhero joint is filled with some jaw-dropping action sequences, astounding makeup effects, a brilliant score from Danny Elfman, compelling turns from Liam Neeson and Frances McDormand, with plenty dope camera tricks and total insanity that we all love the man for. 

    Radiates 10x more style than today’s blockbusters and this was him toning it down lmao. There’s so many simple but fascinating ways he makes this protagonist compelling and unique. Blending 1930’s Universal monster flicks with flashy superhero comic books is just neat. 

    And that cameo there at the end? Ace.

  • Evil Dead

    Evil Dead

    ★★★★

    A damn solid reboot for one of my favorite franchises that seems to come out mostly unscathed by the late 2000s/early 2010s horror tropes of the time, with likable characters, terrific practical effects, and a surprise twist that this is no remake after all. 

    It works at its best when it isn’t trying to be Raimi’s 1981 original, so in turn the second act takes a dip and makes me start to lose interest, only for it to suddenly completely…

  • Scream VI

    Scream VI

    ★★★★½

    One of my favorite theater experiences in a minute. My God, I truly don’t know how this franchise keeps doing this. In a genre where sequels feel almost destined to go to shit at some point, this bunch never has. Constantly coming up with new ways to breathe new life into itself and shift expectations. And I think six entries later, this latest is the best they’ve had to offer since Wes Craven’s original. 

    The utilization of the urban New…

  • Rocky IV

    Rocky IV

    ★★★★

    2021 Director’s Cut

    “All your strength, all your power, all your love. Everything you’ve got. Right now.”

    I’ve always enjoyed the theatrical cut of Rocky IV but it was never one of my favorites. Like most, I do love the 80’s music video style but not so much the other goofier aspects of the movie (I hate that damn robot I’m sorry). Many seem to prefer that less serious direction as opposed to what’s presented here in Stallone’s new version. Respectfully,…

  • Rocky II

    Rocky II

    ★★★★½

    I saw you beat that man like I never saw no man get beat before… and the man kept coming after you.”

    You know every now and then when I watch this I start thinking it’s not gonna work as well for me this time, as it’s probably one of if not the slowest in the series, with the first 90 minutes or so being a lot of buildup, buildup, buildup. Then, all of said buildup culminates in a riveting,…

  • Rocky

    Rocky

    ★★★★★

    A beauty of a film in every single aspect. I’ll forever be so thankful for it and everything that it’s done for me, everything I’ve learned watching it throughout my life. Experiencing these struggles and goals alongside this all-timer protagonist has always been so therapeutic for me. Honestly don’t think I’ve ever felt this close with a fictional character before, lmao. Despite having seen it a gabillion times, I always take away something different from it. 

    Also it’s never been…

  • Creed III

    Creed III

    ★★★★½

    “Let go of the fear. Let go of the guilt. Let go of whatever was, and walk into what is.”

    Saw this last night and wanted to let it marinate a bit before giving full thoughts on it. The Rocky/Creed films are a strong contender for my favorite franchise ever, certainly the one with the most nostalgia for me. To be honest, I think it’s one of the most consistent film series out there, with Rocky V being the only real…

  • Three Thousand Years of Longing

    Three Thousand Years of Longing

    ★★★★½

    Miller still got it. A beautifully hypnotic and heart filling love story with absolutely stunning turns from Tilda Swinton and Idris Elba. It also looks and sounds terrific, with a surprisingly intimate and sincere score by Tom Holkenborg. 

    I’ve really been sleeping on this one.

  • Scream 2

    Scream 2

    ★★★★

    Some of the best directing in the series, Wes was in his motherfucking bag here. Could say the same thing for Marco Beltrami as well, you can hear so much passion from him in his score for this.

    So damn good.

  • Ant-Man and the Wasp: Quantumania

    Ant-Man and the Wasp: Quantumania

    ★½

    Can’t say I was excited for this but I definitely wasn’t expecting… whatever this is. Peyton Reed shouldn’t be allowed anywhere near a blockbuster movie set ever again, man. This truly is damn near every common MCU criticism rolled, no, mashed into one. 

    I can’t stress this enough: this isn’t something that typically bothers me as much as most but holy shit dude something has got to be done about these effects, there were maybe three or four shots in the…

  • Scream

    Scream

    ★★★★★

    Ages like the finest wine. Matthew Lillard deserved an academy award for this.