Sort by

tyler has logged 53 entries for films during November 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
ThanksKilling

ThanksKilling

2008
×
Read the review Edit this entry  
28
Scanners

Scanners

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
King Richard

King Richard

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Robots

Robots

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Steel

Steel

1997
×
Read the review Edit this entry  
16
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Invasion of Astro-Monster

Invasion of Astro-Monster

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Jack and Jill

Jack and Jill

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Us

Us

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ratatoing

Ratatoing

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
10
The VelociPastor

The VelociPastor

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Disaster Movie

Disaster Movie

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
House

House

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Windy City Heat

Windy City Heat

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Adventures of Panda Warrior

The Adventures of Panda Warrior

2012
×
Read the review Edit this entry  
05
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Orpheus

Orpheus

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Band of Robbers

Band of Robbers

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry